Kara harekâtına siviller kurban

Kara harekâtına siviller kurban
Kara harekâtına siviller kurban

Cebeliye kampındaki Bedevi aile İsrail askerleri ateş açmasın diye evlerini terk ederken beyaz bayrak salladı. FOTOĞRAF: AFP

İsrail'in kara harekâtıyla sivil kayıplar artıyor. Ölü sayısı 555, yaralı sayısı 2 bin 700'ü aştı. Dün ölen 50 Filistinliden 20'si çocuk. Bir enkazdan anne ile üç bebeği dahil 13 ceset çıkarken diğer kurbanlar bir anne ile üç çocuğu, beş çocuk, anne-baba-beş çocukları diye uzayıp gidiyor

GAZZE - İsrail’in 27 Aralık’ta başlattığı bombardımana 3 Ocak’ta kara harekâtını eklemesiyle Gazze’de 10 günde ölenlerin sayısı 555, yaralananların sayısı 2 bin 700’ü geçti. 200 sivil kurbanın yarısı çocuk. Kara harekatı başladığından beri hastanelere getirilen ölülerin sayısı 100’e yaklaşırken, bunun en az yarısı çocuk ve kadın olmak üzere ezici çoğunluğu sivil, sadece altısı militan. Dün 50 Filistinli öldü, bunların 20’si bebeklikten yaşları 15’e uzanan çocuklar. 

Gazze kentinde ilk çatışma
Dün Gazze kentinin doğusunda İsrail tank ateşiyle yıkılan evin enkazından Samuni ailesinden 13 kişinin cesedi çıkarıldı. Ölenler arasında anne ile üç bebeği de var. Yine tank ateşiyle vurulan bir evde bir anne ile üç çocuğu öldü. Gazze Şeridi’nin orta kesiminde İsrail ateşi üç yaşındaki bir kız çocuğunu öldürdü, anne, babası ile akrabalarını yaraladı. Donanma ateşi Beach mülteci kampında anne-baba ile beş çocuğunu öldürdü. Tank ateşi Gazze’nin Zeytun mahallesinde üç çocuğun, donanma ateşi Şati’de iki çocuğun canını aldı. Vurulan hastane morgunda önceki gün öldürülen sağlık çalışanının yasını tutan aileden üç kişi öldü. Dört ambulansla üç seyyar klinik vuruldu, üç sağlık çalışanı daha öldürüldü.
Gazze Şeridi’ni kuzey ve güney olmak üzere ikiye bölen İsrail güçleri,  kuşattıkları Gazze kentinde dün akşam ilk ağır çatışmaya tutuştu. Şucaiye ve Zeytun mahallelerindeki şiddetli çatışmada ilk kez çok alçaktan uçan F-16’lar çok sayıda füze attı.  İslami Cihad’ın askeri kanadı El Kuds Tugayları, İsrail tanklarının Gazze kentinin içine ilerlemeye çalıştıklarını, İsrail’e ait bir zırhlı personel taşıyıcısı imha ettiklerini söyledi. Kuzeydeki Cebaliye’de de şiddetli çatışmalar yaşanıyor.  Onlarca militanı öldürdüğünü iddia eden İsrail, toplam bir askerinin öldüğü, ikisi ağır 55’inin yaralandığını açıkladı. 

Necef Çölü’nde küçük Gazze
İsrail ordu sözcüsü “Askerlerimiz bir buçuk yıldır Necef Çölü’ndeki küçük bir Gazze modelinde eğitim gördü. Bütün sokakları biliyor” dedi. Savunma Bakanı Ehud Barak “Hamas bizden çok ağır darbe yedi, ama henüz hedeflerimize ulaşamadık, bu yüzden operasyon sürecek. Bizim üstün çıkacağımıza eminim” diye konuştu. Hamas ise İsrail’e mesajlarını televizyondan gönderdi. Askeri kanat İzzeddin Kassam Tugayları “Her sokak başında bekleyen binlerce yiğit mücahidimiz var. Sizi ateş ve demirle karşılayacaklar” derken, siyasi liderlerden Mahmud Zahar “Zafer yakın. Dünyanın yenilmez saydığı orduya karşı en güzel performansı gösterdik” dedi. İsrailli sivillerin de öldürülmesini  isteyen Zahar, “İsrail saldırganlığı durur, güçleri çekilir ve ablukası kalkarsa, Filistin halkının çıkarına her şeyi müzakere ederiz” kapısını açtı. (Dış Haberler)