'Kara Şahin'li günlere dönüş mü?

ABD güçlerinin Somali saldırısı, stratejik Afrika Boynuzu'nda 14 yıl önceki kabûsu gündeme taşıdı. Sosyalist Devlet Başkanı Muhammed Siyad Berri'yi 1991'de devirip ülkeyi anarşiye sürükleyen savaş ağalarına destek için...

NAİROBİ - ABD güçlerinin Somali saldırısı, stratejik Afrika Boynuzu'nda 14 yıl önceki kabûsu gündeme taşıdı. Sosyalist Devlet Başkanı Muhammed Siyad Berri'yi 1991'de devirip ülkeyi anarşiye sürükleyen savaş ağalarına destek için BM Barış Gücü şemsiyesi altında Somali'ye giren ABD ordusu, 2003'te iki helikopterinin düşüp, 18 askerini yitirmesiyle bozgunu yaşadı. Caddelerde sürüklenen Amerikan asker cesetleriyle hafızalara kazınan bu yenilgi, Hollywood'un 'Kara Şahin Düştü' filmine konu oldu. Somali'ye müdahale planı 1992'de Başkan George Bush'a aitti, çekilmek halefi Bill Clinton'a düştü.
BM Görev Gücü (UNITAF) adına Aralık 1992-Mayıs 1993 arasında 'Umut Operasyonu' yürüten ABD, Clinton'ın emriyle çekilirken, yerini alan BM Somali Operasyonu (UNOSOM) kadük kalınca 1995'te ülkeyi terk etti. Asker cesetleri savaş karşıtı Amerikalılar için simge olurken, Clinton 'açık çıkarımız olmadıkça deniş aşırı operasyon yapılamayacak' sözü verdi. Daha sonra 1998'de Kenya ve Tanzanya'da ABD elçiliklerine saldırılar geldi.
Amerikan yönetimi, Afganistan ve Irak işgali sonrası Afrika Boynuzu'nun İslamcı militanların çekim merkezi olmasıyla Somali'yi yakın plana aldı. ABD, 1800 kişilik Afrika Boynuzu Görev Gücü'nü 2002'de Kızıl Deniz'in Hint Okyanusu'na açıldığı Bal el Mandab Boğazı'nı kontrol edecek şekilde Cibuti'de eski Fransız üssüne yerleştirdi. Cibuti Somali'nin Afrika ve Arap Yarımadası'na açılan kapısı. ABD, o tarihten beri Cibuti, Kenya ve Etiyopya ordularını eğitiyor. Tanzanya, Uganda ve Yemen'deki askeri varlık 'kamu sağlığı' operasyonları şemsiyesinde.
ABD, girmekten çekindiği Somali'de 2003'ten itibaren savaş ağaları yoluyla 'İslamcı' avlıyor. En az iki Kaide zanlısının CIA'e teslim edildiği biliniyor. ABD, BM aracılığıyla 2004'te geçici hükümetin kurulmasını da sağladı. Ama geçici hükümet başkent Mogadişu'ya ancak geçen ay Etiyopya işgali sayesinde Birleşik İslam Mahkemeleri'ni yenilgiye uğratabildi. ABD kara güçlerinin ülkeye girip girmeyeceği ise meçhul. (Dış Haberler)