Karabağ pazarlığı kızıştı, ama sonuçsuz

Karabağ pazarlığı kızıştı, ama sonuçsuz
Karabağ pazarlığı kızıştı, ama sonuçsuz

BDT toplantısı için Moskova?da hipodromda düzenlenen atyarışını Moldova, Tacik, Azeri, Rus, Kazak ve Ermeni liderler birlikte izledi. FOTOĞRAF: REUTERS

Aliyev ile Sarkisyan Karabağ müzakereleri çerçevesinde Moskova'da görüştü ve Medvedev'le üçlü zirve yaptı. İşgal altındaki yedi bölgeden beşinin Azerbaycan'a iadesi konusunda farklılıklar aşılamazken, ekimde yeni zirve kararlaştırıldı

MOSKOVA - Karabağ sorununun çözümü için Ermeni ve Azeri liderler Moskova’da biraraya gelip ilk kez kilit konularda ciddi müzakere gerçekleştirse de yeni bir zirve yapılması dışında bir sonuç çıkmadı. Azerbaycan ve Ermenistan Devlet Başkanları İlham Aliyev ile Serj Sarkisyan, önceki gün AGİT Minsk Grubu’nun arabuluculuğunda yaptıkları görüşmenin ardından, dün de Kremlin’de Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in katılımıyla üçlü zirve yaptı. Zirve öncesi Sarkisyan, Moskova’da herhangi bir belgenin imzalanmayacağını duyurdu. 

Mülteci ve statü pürüzü
Minsk Grubu eşbaşkanlarının da katıldığı görüşmede ise işgal altındaki bölgelerin Azerbaycan’a iadesi, Azeri mültecilerin dönüşü ve Karabağ’ın statüsü gibi zorlu konular tartışıldı. Azeri kaynaklara göre, 3.5 saatlik görüşmede işgal altındaki yedi bölgeden beşinin iadesi üzerinde duruldu. Ermenistan beş bölgenin geri verilmesi için iki şart koştu; Karabağ’ın bağımsızlığına yeşil ışık yakılması ve bölgeye Rus barış gücünün konuşlandırılması.  Azerbaycan ise önce beş bölgedeki işgalin bitmesi, 800 bin mültecinin döndürülmesi ve barış gücünde Türk askerlerinin de yer almasını istedi. Azeri önerisine göre, beş bölgede mutabakat sağlanırsa kalan iki bölge Laçin ve Kerbecer’in iadesi ve buralara 200 bin mültecinin dönüşü müzakere edilir. Sonra Karabağ’ın statüsüne sıra gelir. Bakü, Karabağ’da bağımsızlık referandumuna karşı çıkıp geniş özerklik öneriyor.
Liderler, dışişlerine ekimde yeni zirve hazırlığı talimatı verdi. Minsk Grubu’nun Rus Eşbaşkanı Yuri Merjlikin, anlaşma sağlanamasa da liderlerin hayli yakınlaştığını söylerken Amerikalı Eşbaşkan Matthew Bryza “Detaylı, spesifik ve ciddi görüşme oldu. Her şey yolunda diyemem. Sonuca ulaştık da diyemem. Süreç devam ediyor” dedi. Üçlü zirve sonrasında da Medvedev’in dış politikadan sorumlu yardımcısı Sergey Prikhodko “Çok önemli konularda anlaşmazlıkların sürmesine rağmen görüşme kapsamlı ve çok yapıcı geçti. Bize göre son derece yapıcıydı. Açık kalan bazı spesifik sorunlara yoğunlaşıldı” diye konuştu. 
Ermeni Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ise, mülteci meselesinin gündemde olmadığını belirtip “Karabağ’ın onaylamadığı hiçbir kararı kabul etmeyeceğiz” vaadinde bulundu. (afp, aa)