Karabağ pazarlığı Rusya'ya kayıyor

Karabağ pazarlığı Rusya'ya kayıyor
Karabağ pazarlığı Rusya'ya kayıyor

Babacan, Lavrov?un yanı sıra Guliyev, Nalbandyan ve Sarkisyan?la bir araya geldi. FOTOĞRAF: AFP

Erivan'daki KEİ zirvesi vesilesiyle Türk-Ermeni-Azeri diplomasisi nefes keserken, pazarlık merkezi Moskova'ya kayıyor. Babacan, Lavrov'dan Karabağ'da çözüm için Ermenilerin cesaretlendirilmesini istedi. Aliyev Moskova'ya giderken, Erdoğan, Schröder'in doğum günü vesilesiyle Putin'le görüşecek

ERİVAN - Türk-Ermeni sınırının Azerbaycan’ın muhalefetine rağmen açılacağı söylentileri alıp yürümüşken, pazarlıkların merkezi Rusya’ya kayıyor. Dün Ermenistan’ın başkenti Erivan’daki Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) toplantısında Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşen Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Azeri-Ermeni sorunlarının çözümünün tüm bölgeye olumlu etki yapacağını söyleyip, başta Karabağ olmak üzere Ermeni-Azeri sorunlarının çözümü için Erivan’ın cesaretlendirmesini istedi.
Dağlık Karabağ’daki Ermeni işgali bitmeden Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasını istemeyen Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, iki günlük Moskova ziyaretine başlayarak Rusya’ya yanaşma işareti verdi. Kremlin’in Aliyev’in ardından Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ı da daveti bekleniyor. Ayrıca Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hafta sonunda Hannover’de düzenlenecek eski Alman Başbakanı Gerhard Schröder’in doğum günü partisinde Rus Başbakan Vladimir Putin ile Türkiye-Ermenistan sınırı ve Karabağ meselelerini görüşecek.

Son dakikada ikili temas
KEİ toplantısı sırasında Türk, Ermeni ve Azeri görüşme süreçlerinin birbirine koşut devam ettiğini ve Türkiye’nin kapsamlı çözüm istediğini belirten Babacan, “Herkesin kazanacağı bir süreç istiyoruz” dedi. Daha sonra Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan konuk bakanları ağırlamasının sonunda Türk-Ermeni görüşmesi yapıldı. Sarkisyan, Ermeni Dışişleri Bakanı Edvard Nalbadyan, Babacan, Dışişleri Müsteşarı Ertuğrul Apakan arasındaki görüşmede gelinen son nokta ele alınırken, karşılıklı iyimser mesajlar verildi
Babacan’ın katılmadığı KEİ ortak basın toplantısı da, Azeri Dışişleri Bakan Yardımcısı Mahmud Mammad Guliyev ile Nalbandyan’ı buluşturdu. Karabağ konusunda bütün ülkelerin çabalarını takdirle karşıladıklarını, sorunun devamının kimsenin yararına olmadığını söyleyen Guliyev, ‘Türk-Ermeni yakınlaşması’ ile ilgili “Bu, Türkiye ve Ermenistan’ın iç işidir, karışamayız. İsteğimiz Türk-Ermeni ve Azeri-Ermeni görüşme süreçlerinin paralel yürümesidir” dedi. Bakü’de Türkiye’ye kırgınlık olup olmadığı sorusuna, Türkiye’nin Azeri kaygılarını giderip çıkarlarını koruyacağını inandığı karşılığını verdi.
Azeri bakan yardımcısı, Babacan ile ikili temasında Türkiye-Ermenistan sınırının açılacağı iddialarının gündeme gelmediğini belirtti. Diplomatik kaynaklar, Guliyev’in KEİ’den sorumlu olduğu, Karabağ konusuyla başka bir bakan yardımcısının ilgilendiğini söyledi. Nalbandyan ise, Türk-Ermeni sınırının açılmasına dair anlaşma imzalanıp imzalanmayacağı sorusunu “Burada imza planlanmıyor. Görüşmeler sürüyor. Süreçte ilerleme kaydettik. Bu noktaya yakında gelebiliriz. Bu sorunları gelecekte çözeceğimize inanıyorum” diye yanıtladı. Bu toplantıyla Ermenistan, KEİ dönem başkanlığını Azerbaycan’a devretti.

Hedef Nabucco’yu saf dışı etmek
Moskova’da Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin ile görüşen Aliyev ise,  Karabağ ile Azeri doğalgazının Batı pazarlarına Rusya üzerinden ulaştırılmasını ele alacak. Rus basınına göre, ‘Aliyev önce Karabağ etrafında bulunan altı ilçenin Ermeni işgalinden kurtulması için çaba sarf edecek. Kremlin, bunu Erivan’a kabul ettirme karşılığında, Azeri gazını satın alıp Nabucco projesini uygulanamaz kılmak isteyecek. Aliyev, Nabucco ile Gazprom arasında tercih yapmak zorunda. Gazprom, Nabucco’nun gerçekleşmesi için temel kaynak sayılan Şahdeniz-2 yatağındaki gazın tamamını satın alma çabasında. Aliyev Nabucco’dan vazgeçerek Türkiye’yi saf dışı bırakabilir,  Karabağ sorununun Rusya tarafından çözülmesi de Azerbaycan-Türkiye dostluğu sona erdirir.’ Öte yandan Türkiye ile Ermenistan’ın Cenevre’de iki yıllık gizli görüşmelerin ardından vardıkları anlaşmanın içeriğini Aliyev’e Rus dış istihbarat servisinin ilettiği haberi için Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği “Asılsız. Şaşkınlıkla karşıladık” dedi. (Dış Haberler)