Karabağ'a 'bir kaç ayda çözüm' umudu

Karabağ'a 'bir kaç ayda çözüm' umudu
Karabağ'a 'bir kaç ayda çözüm' umudu

Nalbandyan ile yarım saat görüşen Davutoğlu, ilişkilerin normalleşmesi ve Dağlık Karabağ?ı ele aldı. FOTOĞRAF: aa

ATİNA - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Dönem Başkanı Yunanistan’da düzenlenen toplantısı Dağlık Karabağ diplomasisine sahne oluyor.  Türkiye’ye temsil eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesi ve Karabağ’a çözüm müzakereleri çerçevesinde dün Ermeni ve Azeri meslektaşları Edvard Nalbantyan ve Elmar Memmedyarov ile ayrı ayrı görüştü. Davutoğlu, gelecek haftaki kritik AB zirvesi öncesi bugün Yunan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgos Papandreu ile bir araya gelecek.
Toplantı çerçevesinde Nalbantyan ile  Memmedyarov’u biraraya getiren AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Steinberg, Rus ve Fransız Dışişleri Bakanları Sergey Lavrov ve Bernard Kouchner, ‘Ermenistan ile Azerbaycan liderleri arasında bu yıl yapılan altı görüşmenin dinamizminin olumlu olduğu, görüşmelerde ilerleme kaydedildiği’ açıklamasını yaptı. Kouchner, sorunun bir kaç ay içinde çözüleceğinden emin olduğunu söyleyip “Bir barış sürecinde kapıyı zorlamak çok güçtür. Çünkü, kırılgan bir süreçtir. Ama başarılacağına eminim. Derhal mi derseniz, hayır. Gelecek aylar içerisinde mi, evet” dedi. Lavrov da, Azerbaycan ile Ermenistan’ın çalışmaları tamamlama istekliliği ve kalan sorunları çözmek için yoğun çalışma kararlılığından söz etti.
ABD ve Kanada’dan Avrupa, Rusya ve eski Sovyet cumhuriyetlerine uzanan AGİT’e üye 56 ülkenin dışişleri bakanları dün toplantıyı açmalarının ardından aile fotoğrafı çektirdi. Ama uçağı sis ve teknik arıza nedeniyle gecikince bunlarda yer alamayan Davutoğlu, öğleden sonra Nalbantyan ve Memmedyarov’la görüştü. İsviçre, Slovakya, Litvanya, Avusturya Dışişleri Bakanları ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Steinberg’le de bir araya geldi. 

Papandreu’dan Karabağ desteği
2004 Atina Olimpiyatları için kurulan Helleniko merkezinde düzenlenen toplantıyı açan Papandreu, “Türkiye ile Ermenistan arasında yıllar süren mücadeleden sonra yakınlaşma kaydedildi, bölgemizde olumlu gelişmeler var” diyerek, Ermenistan ile Azerbaycan arasında da aynı yönde gelişme temenni etti. Rusya’nın Soğuk Savaş mirasını tümüyle gömmeye yönelik hazırladığı Avrupa-Atlantik siyasi-askeri paktı belgesiyle de ele alınıyor. (aa, ap)