Karamanlis ders kitabı dağıtamıyor

Yunanistan'da erken seçim ilan eden ama yangın felaketiyle kazanması zora giren Başbakan Kostas Karamanlis, en çok Türkiye karşıtlığıyla tanınan aşırı sağcı LAOS (Halkçı Ortodoks Alarmı) lideri Yorgos Karancaferis'in sandık performansından çekiniyor.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan'da erken seçim ilan eden ama yangın felaketiyle kazanması zora giren Başbakan Kostas Karamanlis, en çok Türkiye karşıtlığıyla tanınan aşırı sağcı LAOS (Halkçı Ortodoks Alarmı) lideri Yorgos Karancaferis'in sandık performansından çekiniyor. 16 Eylül'deki seçimde anketlerin yüzde 3 barajını aşacağını gösterdiği LAOS, sol koalisyon SYRIZA ve komünist KKE ile birlikte beşinci parti olarak meclise girerse Karamanlis'in işi zor. Karamanlis, Yunanistan'ın Le Pen'i sayılan Karancaferis'in ekmeğine yağ sürmemek için dün ders yılının başlamasına rağmen ilkokul 6. sınıf tarih kitabını okullara göndertmedi.
'Kötü Türk' imajını hafiflettiği için milliyetçilerin büyük tepkisi karşısında değiştirilen 6. sınıf tarih kitabı, seçim öncesi propaganda malzemesi yapılır korkusuyla okullara dağıtılmadı. Eğitim Bakanlığı, devlet matbaalarında oy pusulalarına öncelik verildiğinden kitabın basımının gecikeceğini açıkladı. İddialara göre, Karamanlis, 16 yaşında vücut geliştirmede Avrupa üçüncüsü olan, TV kanalı sahibi Karancaferis'in mitinglerde elinde kitapla hükümeti eleştirmesinden korktu. Hatta Karamanlis "Ben de kitapta yazılanlarla karşıyım" demek zorunda kaldı. 80 değişiklik yapılan kitapta, 'Atütürk, Türklerin kurtuluş mücadelesinin lideriydi' yerine 'Atatürk, Türklerin milli mücadelesinin lideriydi' deniliyor.