Karamanlis, 'dostunun' zaferine sevindi

Yunanistan'da iktidardaki Karamanlis yönetimi de AKP'nin seçim zaferini memnuniyetle karşıladı. Başbakan Tayyip Erdoğan ile kişisel yakınlığıyla tanınan ve...
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan'da iktidardaki Karamanlis yönetimi de AKP'nin seçim zaferini memnuniyetle karşıladı. Başbakan Tayyip Erdoğan ile kişisel yakınlığıyla tanınan ve seçimlerden önce gönlünün AKP'den yana olduğunu gizlemeyen Başbakan Kostas Karamanlis dün Erdoğan'ı ilk kutlayanlardan oldu.
Karamanlis mesajında, ""Her şeyden önce dostum Başbakan sayın Erdoğan'ı seçimlerdeki başarısı nedeniyle kutlamak isterim" diye başladığı mesajında sonucun Türkiye'nin reform çabalarının etkili biçimde devamı ile AB perspektifi çerçevesindeki yükümlülükleri yerine getirmesine katkıda bulunmasını istedi. Karamanlis, "Bu çabayı özel bir ilgiyle takip ediyoruz. Avrupa ve demokrasi yolunda ilerleyen, uluslararası anlaşmalara ve uluslararası hukuka saygısını aktif olarak gösteren bir Türkiye, tüm bölgemizin çıkarınadır."
AB dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere Brüksel'de bulunan Bakoyani de Erdoğan'a ayrı bir tebrik mesajı gönderdi. Kadın bakan, Türkiye'nin istikrarlı demokratik ve Avrupa'ya yönelmiş bir hükümete ihtiyacı olduğunu, AKP'nin de bu ihtiyacı karşılayabileceğine inadığını vurguladı. Bakoyani, Türkiye'deki seçimlerin normal ve demokratik yapılmasından memnuniyetini de dile getirdi.
Papadopulos topu AKP'ye attı
Rum lideri Tasos Papadopulos ise, 'Türkiye'nin AB sürecinin yoluna girmesinin, Kıbrıs tezlerinde daha olumlu gelişmelere yol açması' ümidini dile getirirken, "Türkiye'nin iyi niyeti ve isteği olmadan Rumlar Kıbrıs sorununu çözemez" dedi.