Karamanlis'e LAOS muhalefeti

Yunan seçiminden tek başına iktidarı kıl payı farkla kurtaran iktidardaki merkez sağcı Yeni Demokrasi (ND) sonuçları temkinli sevinçle karşılarken, muhalefetteyken oy yitiren sosyalist PASOK düş kırıklığı yaşıyor.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunan seçiminden tek başına iktidarı kıl payı farkla kurtaran iktidardaki merkez sağcı Yeni Demokrasi (ND) sonuçları temkinli sevinçle karşılarken, muhalefetteyken oy yitiren sosyalist PASOK düş kırıklığı yaşıyor. Her ikisinden oy kapıp yüzde 3 barajını aşan üç küçük partide bayram var. Başbakan Kostas Karamanlis'in liderliğindeki ND, yüzde 41.9 oy oranıyla 300 vekilli meclise 152 vekil gönderirken Yorgos Papandreu'nun liderliğindeki PASOK yüzde 38.1 ile 102 vekil çıkarabildi.
Katılım yüzde 74'e çıkarken, Komünist Parti (KKE) yüzde 8.1'le 22, sol koalisyon SYRİZA yüzde 5'le 14, aşırı milliyetçi Ortodoks Halk Birliği (LAOS) yüzde 3.8'le 10 vekil çıkardı. Batı Trakya'da Türk azınlık vekil sayısı birden ikiye yükseldi. PASOK'tan seçilen Rodop vekili Ahmet Hacıosman ile İskeçe vekili Çetin Mandacı, Türk azınlığın sorunlarının çözümü için mücadele sözü verdi.
'İyi Türk' imajı bakan yakacak
Yüzde 3.5 oy ve 13 vekil kaybeden 52 yaşındaki Karamanlis, önceki gece balkonda elini eşi Natasa'ya atıp taraftarlarını selamlayarak, "Refomların devamı için açık mesaj verdiniz" dedi. Yangınzedeler için yardım paketi açıklaması ve Papandreu'nun zayıf bir rakip kalması, Karamanlis'e zor da olsa zafer getiren etkenlerdi. Ancak Karamanlis'in karşısında artık çok daha güçlü bir muhalefet var. Muhalefet düne dek sadece soldan gelirken, artık Türkiye karşıtı LAOS da Karamanlis'in karşısında.
Dün Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'tan hükümeti kurma görevi alan Karamanlis'in kabinede sorunlu bazı bakanları değiştirmesi bekleniyor. 'Kötü Türk' imajını hafiflettiği için büyük tepki çeken tarih kitabı nedeniyle Eğitim Bakanı Marieta Yianaku, itfaiye-sivil savunmadan sorumlu Kamu Düzeni Bakanı Viron Polidoras bunlar arasında. Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani, koltuğunda kalacak. Genelkurmay başkanıyken istifa ederek siyasete atılan Amiral Panayotis Hinofotis'in savunma bakan yardımcısı olması bekleniyor.
Papandreu liderlikten gidebilir
Hem sola hem LAOS'a yüzde 2.5 oy kaptıran PASOK'ta öfke demleniyor. Yangının Karamanlis aleyhine estirdiği rüzgârdan yararlanamayıp babası Andreas'ın kurduğu partiye 1981'den beri en düşük oyu aldıran Papandreu, sorumluluğu kabul edip liderlik için güvenoyu isteyeceğini açıkladı. Papandreu'nun bu kez rakipleri olacak. 15 vekil yitiren partide muhalefetin başını çeken eski Kültür Bakanı Evangelos Venizelos, olağanüstü kongre çağrısı yapıp "Ben de varım" dedi. Üçüncü aday çıkması da olası.
ND ve PASOK'tan çaldıkları yüzde 6'lık oyla toplam 46 vekil çıkaran üç küçük parti sevince boğuldu. LAOS'un Türkiye, Makedonya ve Batı Trakya konularında ND'yi zorlaması bekleniyor. LAOS 'tan seçilen Makis Voridis'in ilk sözü "Yunanistan Yunanlılara aittir" oldu.