Karamanlis'i protesto eden halk Papandreu'ya yöneliyor

Karamanlis'i protesto eden halk Papandreu'ya yöneliyor
Karamanlis'i protesto eden halk Papandreu'ya yöneliyor

10 bin Yunanlı Karamanlis?in açılışını yaptığı Selanik Fuarı?na yürüyerek protesto gösterisi düzenledi. Çiftçiler de sebze meyvelerini dökerek hükümeti protesto etti. FOTOĞRAFLAR: AFP

Papandreu'nun 6-7 puan gerisindeki Karamanlis, 'Hatalarımı biliyorum' diyerek oy istedi. Erken seçim öncesi sendikalar eylemlere başladı
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da Başbakan Kostas Karamanlis’in 4 Ekim için erken seçim ilanının ardından ilk anketler Yorgos Papandreu liderliğindeki anamuhalefet partisi Pasok’un, iktidardaki sağcı Yeni Demokrasi’nin 6-6.7 puan önünde gittiğinde birleşti. Buna göre Papandreu’nun oy potansiyeli yüzde 30-36, Karamanlis’in 24-29 arasında. Sonucu yüzde 20-25 oranındaki kararsızlar belirleyecek. En az yüzde 42 oy gerektiren tek başına iktidar için parlamentoya dörtten fazla parti girerse daha çok oy gerekecek. Parlamentoya girmesi muhtemel parti sayısı ise beş hatta altı.
Papandreu tek başına iktidar için, Karamanlis de böyle bir gelişmeyi önlemek için seçim kampanyalarına daha parlamento feshedilmeden başladı. Ancak dün Karamanlis’in konuştuğu Selanik’te 10 binden fazla kişi sağcı başbakanın ekonomi politikasını protesto için sokağa döküldü. İşçi sendikaları ve sol grupların şehrin üç ayrı yerinde düzenlediği gösterilerde ‘Hükümet ve bankalar vatanı satıyor’ yazılı pankartlarla Karamanlis’in açılışını yaptığı Selanik Uluslararası Fuarı’na yüründü. 600 bin üyesiyle ülkenin en büyük işçi sendikası olan GSEE, yayınladığı bildiriyle ‘işten çıkarmalar ve artan işsizlik, halkı boğan vergiler, özelleştirmeler, emeklilik haklarına yapılan saldırılar ve çevreye verilen zararlar’ yüzünden hükümeti kınadı. Bu arada 200 kadar anarşist, banka ATM’leri ve çok sayıda dükkanı tahrip edip yer yer polisle çatıştı. 20 eylemci gözaltına alındı.
Karamanlis ise fuarın açılışında ‘milli çıkarları’ düşünerek erken seçim ilan ettiğini, Yunan ekonomisini çok güç iki yılın beklediğini söylerek, iktidarını korursa alacağı önlemleri sıraladı: 2010’da zaruri olmadıkça memur alınmayacak. Kamuda maaşlar dondurulacak. İki yıllığına vekil, bakan, vali ve belediye başkanlarının maaşlarında kısıtlama yapılacak. İşsizlik yardımı alanlar, iki iş önerisini reddederse, yardımdan yoksun kalacak. Üniversite dokunulmazlığı statüsü değiştirilecek. 

‘Türkiye’den memnun değilim’
Türkiye’nin son bir yıldaki tavırlarından memnun olmadığını belirten Karamanlis, Başbakan Tayyip Erdoğan ile dostluğu ve iletişim kanallarının açık olmasının önem taşıdığını söyleyip “Türkiye’ye karşı net mesaj içeren doğru politika uyguluyoruz. Hedefimiz, Türk-Yunan ilişkilerinin iyileştirilmesi ve gerekli şartları yerine getirmesi koşuluyla Türkiye’nin AB sürecinin devamıdır. Bunun ötesinde, Türkiye’nin son zamandaki tavırlarından tatmin olup olmadığımı sorarsanız, cevabım hayır olur. Türkiye bugüne kadar yapmış olduklarından çok daha fazlasını yapmalı” dedi.
“Hataları biliyorum. Ama seçimleri kazanacağıma da inanıyorum. Ben eski mücahitim. Kaybetsem de istifa etmeyeceğim” çıkışını yapan sağcı lider, aşırı sağcı Ortodoks Birlik (LAOS) gibi partilerle koalisyona gitmeyeceğini ekledi.