Karamanlis'in tarihi Ankara ziyareti ocak sonu

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Atina temaslarında 48 yıl sonra Türkiye'ye gelecek ilk Yunanlı başbakan olmaya hazırlanan Kostas Karamanlis'in ziyareti kesinleştirildi. Ocağın son 10 gününde yapılacak ziyaret tarihi eşzamanlı duyurulacak.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi
HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ATİNA - Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Atina temaslarında 48 yıl sonra Türkiye'ye gelecek ilk Yunanlı başbakan olmaya hazırlanan Kostas Karamanlis'in ziyareti kesinleştirildi. Ocağın son 10 gününde yapılacak ziyaret tarihi eşzamanlı duyurulacak. İki ülke arasındaki 19 güven artırıcı önleme beş yenisi eklenirken, diplomatlar bunları 'sınırlı önem taşıyan adımlar' olarak niteledi.
Ortak basın toplantısında Babacan "Dostum Dora" diye seslendiği Yunan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani'den "Sevgili Ali" karşılığını aldı. Türk-Yunan ilişkilerine sabırlı ve ısrarlı yaklaştığını söyleyen Bakoyani, iki ülkede de halkın desteğini yeni almış hükümetlerin işbaşında olmasını 'fırsat penceresi' saydı. "Bölgede güvenlik ve istikrar, daha güçlü demokrasi için Türkiye'nin AB'ye üyeliği şart" vurgusu yapan Bakoyani, PKK'ya dair soru üzerine eski kocası Pavlos Bakoyanis'in 17 Kasım tarafından öldürülmesine atıfla "Kişisel hassasiyetlerim var. Her tür terörü kınıyoruz. Tahrikle karşı karşıya olan Türk halkını anlayışla karşılıyorum" dedi.
NATO'da ittifak ve komutan ziyaretleri
Beş yeni güven artırıcı önlem ise şunlar oldu: NATO içinde barış harekâtlarına katılacak ortak harekât birliği kurulması. NATO reaksiyon kuvveti içinde ortak kara birliği ile ortak doğal affet gücü oluşturulması. Genelkurmay başkanlarından başka üç kuvvet komutanının da karşılıklı, düzenli ziyarette bulunması. Meriç'te konuşlu birlik komutanları arasında da ziyaret yapılması.
'Patrik, Türkiye için güç kaynağı olabilir'
50 dakika baş başa görüşen Babacan ile Bakoyani, özellikle İstanbul'daki Rum ve Batı Trakya'daki Türk azınlıkları ele aldı. Fener Rum Patrikhanesi, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması ve Türkiye'deki dini özgürlüklere değinen kadın bakan, 'ekümenik' diye tanımladığı patrikle ilgili "Bazı kesimlerin iddia ettiği gibi Türkiye için tehdit değil, bilakis Türkiye için bir kuvvet kaynağı oluşturabilir" dedi. Sadece tarihsel çekişmeleri arkada bırakmak değil, gelecek için yaratıcı işbirliği de gerektiğini, yoksa barışın sadece 'savaş yok' anlamına geleceğini anlatan Bakoyani'ye, Babacan "Patrikhane, Lozan Anlaşması'na göre İstanbul'da kalan Ortodoksların dini ihtiyacını karşılıyor. Reformlardan her vatandaş gibi onlar da yararlanacak. Cumhurbaşkanımız da patrikle görüştü" karşılığını verdi. Batı Trakya Türklerinin yaşam standardının yükselmesi gereğini de vurguladı.
PKK'nın paravan dernekleri listesi verildi
Babacan, Bakoyani'ye PKK paravan dernekler aracılığıyla destek görüyor şikâyetini iletip, Yunanistan'da başka isimlerle örgütlenen üç PKK derneğinin listesini verdi. Araştırma yapıp gerekli önlemi alacaklarını söylemekle yetinen Yunanlı bakan, Türkiye'nin limanlarını Rumlara açmasına dair ek protokole uymamasının imtiyazlı ortaklığı destekleyenleri cesaretlendirdiğini söyledi. Dün Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ve anamuhalefet lideri Yorgos Papandreu'yla görüşüp Yunanlı işadamlarına hitap eden Babacan, bugün Başbakan Kostas Karamanlis'le bir araya gelip Batı Trakya'ya geçecek.