Karayipler Sarko'ya dert oldu

Karayipler Sarko'ya dert oldu
Karayipler Sarko'ya dert oldu

Hint Okyanusu?ndaki Fransız toprakları Guadeloupe, Martinique ve Reunion adalarının halkı ekonomik krize isyan ediyor. Martiniqueliler her gün gösteriler düzenliyor. FOTOĞRAF: afp

PARİS - Karayipler’deki Fransız sömürgeleri ekonomik kriz yüzünden ayaklandı. Guadeloupe ve Martinique adalarında genel grev hayatı felç etmişken, Hint Okyanusu’ndaki turizm cenneti Reunion adasının da isyana katılma tehdidiyle Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin paçaları tutuştu. “Bu sosyal kriz bizi kaygılandırmalı” diyen Sarkozy isyanı dindirmek için yüksek düzeyli bir konsey kuracağını duyurdu.
Denizaşırı İşlerden Sorumlu Bakan Yves Jego’yu 5 Şubat’tan beri genel grevdeki Martinique’e yollayan Sarkozy, olası karışıklığı önlemek için Martinique’e 130 polis, Guadeloupe’ya 65 jandarma sevk etti. Paris’in adımları, hükümetin atadığı arabulucuların sendikalarla görüşmelerinin çökmesinin ardından geldi. Turizmle ayakta duran iki adada dükkânlar, bankalar, kafeler, okullar ve hükümet binaları günlerdir kapalı. 20 Ocak’ta grevin başladığı Guadeloupe’da oteller kapanırken charter uçuşları iptal edildi. Sokaklarda çöp dağları oluştu. 750 bin nüfusuyla denizaşırı sömürgelerin en büyüğü Reunion’da 25 sendika, 5 Mart’ta genel greve çıkacak. Sendikalar maaşlara 200 avro zam, temel gıda fiyatlarında yüzde 20 indirim istiyor. Jego, Martinique’un başkenti Fort-de-France’da doğalgaz ve dizel yakıt ile 100 temel tüketim maddesinde yüzde 20 fiyat indirimi vaat etti. Maaş zammı talebini reddeden bakan, sadece düşük gelirli ailelere 200 avroluk yardım önerdi. Bu yardımın bütçeye yükü ise 10 milyon avro. Sosyalist Parti lideri Martine Aubry ise, hükümeti “Korkarım ada sakinlerinin ‘yeter artık’ diyen hissiyatı buraya sıçrayabilir. Bunu önlemek için her şeyi yapmalıyız” diye uyardı. (afp)