Karzai adeta ölüm kalım mücadelesi veriyor

Karzai adeta ölüm kalım mücadelesi veriyor
Karzai adeta ölüm kalım mücadelesi veriyor

Karzai?nin yanı sıra muhalefetle de görüşen Holbrooke, ?Dinlemeye ve bakış açınızı öğrenmeye geldim? dedi. Kabil?deki Sovyet tank mezarlığı 20 yıldır yerinde duruyor. FOTOĞRAFLAR: AFP

Karzai, Obama'dan, ABD'deki Afganistan'ı gözden geçirme toplantısına bir heyetle katılmaları için izin kopardı. Afgan heyeti Obama'yı kalkınma ve demokrasiyi desteklemesi için uyaracak

KABİL - ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan-Pakistan sorununu birinci önceliği kılmasıyla bölgenin ‘Obama’nın Vietnam’ı olabileceği’ yorumları yapılırken, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai de ölüm kalım mücadelesi veriyor. Obama Karzai’yi gözden çıkardığına dair işaretlere en son “Çevresinde olup bitenlerden kopuk” suçlamasını eklerken, Afgan lider ‘kriz içinde olduklarını’ belirttiği ABD yönetimine terörle savaşı gözden geçirme toplantısına ülkesinin katılımını kabul ettirdi.
ABD’nin Afganistan Pakistan temsilcisi olan, Bosna’daki Dayton Barışı’nın mimarı Richard Holbrooke’u ağırlayan Karzai, “ABD’de yapılacak terörle savaşın stratejik gözden geçirilmesi toplantısına Afganistan’ın da katılması önerimi kabul ettiği için Obama’ya müteşekkirim” dedi. Ama Afgan lider, ay sonunda Washington’daki toplantıya bizzat gitmek yerine, Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta başkanlığında heyet gönderecek. Göreve gelmesinden beri pek çok liderlerle telefon teması kuran Obama Afganistan’ı öncelik ilan etmesine karşın hâlâ Karzai ile telefonda konuşmadı. Obama Afganistan’a 30 bin takviye yollayıp asker sayısını 60 binin üzerine çıkarmaya hazırlanırken, Afgan heyetinin Washington’ı kalkınma, demokrasi, insan hakları ve iyi idarenin güçlendirilmesine desteği artırması için uyaracağı ve güvenlik güçlerinin eğitimi dahil tüm süreçlerin hızlandırılmasını isteyeceği belirtildi.

Narko-devlet tartışması
“Irak’taki çok daha çetin” diyerek gittiği Afganistan’da muhalefet ve komutanlarla da görüşen Holbrooke ise, “Dinlemeye ve bakış açınızı öğrenmeye geldim” dedi. Karzai, Holbrooke ile temasını ‘çok ayrıntılı ve verimli’ diye nitelerken, sivil can kayıplarını önlemek için önlem alınması, operasyonlara Afganların daha çok katılması anlaşmasından memnuniyetini vurguladı. Karzai perşembe ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın ülkesinin ‘narko-devlet’ olduğu savı ile kendisinin uyuşturucu ticaretinden para kazandığı ithamını reddetmişti. (afp)