Karzai ile Müşerref'i Sezer barıştırıyor

Pakistan ile Afganistan'ın terörle mücadele konusunda derin anlaşmazlığa düşen liderleri Türkiye'nin arabuluculuğuyla Ankara'da buluştu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak dün Ankara'ya önce Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref...

ANKARA - Pakistan ile Afganistan'ın terörle mücadele konusunda derin anlaşmazlığa düşen liderleri Türkiye'nin arabuluculuğuyla Ankara'da buluştu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak dün Ankara'ya önce Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, ardından Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai geldi. Sezer, Müşerref ile Karzai'yi Köşk'te özel yemekte ağırlayıp üçlü zirve gerçekleştirdi. Bugün Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan'la dörtlü zirve yapacak iki lider, öğle yemeğinde Erdoğan'ın konuğu olacak.
Müşerref'i Taliban ve Kaide'yle mücedelede üzerine düşeni yapmayarak Afganistan'daki saldırıların artmasına yol açmakla suçlayan Karzai, martta ağırladığı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'den Türkiye'nin devreye girmesini istemişti. Müşerref'ten olumlu işaret alan Gül, Sezer'in onayı üzerine iki lideri davet etmişti.
Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar'da ise bir Taliban hücresini hedef aldığı söylenen ABD operasyonunda sivillerin ölmesi üzerine, yüzlerce Afgan 'Bush'a ölüm, Karzai'ye ölüm' sloganlarıyla sokağa döküldü. Kızgın Afganlar, ölen altı kişinin cesetleriyle Celalabad yolunu kapattı. Ülkede dün 'Eğitim Günü' kutlanırken, 2006'daki saldırılarda 85 öğrencinin öldüğü açıklandı. (Radikal, ap)