Karzai'den Taliban'a: Gelin, birlikte hükümet kuralım

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, 2001'de devrilmesine karşın dirilip saldırılarını yoğunlaştıran Taliban'a zeytin dalı uzatıyor.

KÂBİL - Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, 2001'de devrilmesine karşın dirilip saldırılarını yoğunlaştıran Taliban'a zeytin dalı uzatıyor. ABD destekli Karzai, ABD'nin terör suçundan aradığı Taliban lideri Molla Ömer ile eski Başbakan ve Hizb-i İslami lideri Gulbettin Hikmetyar'a "Şahsen buluşalım" önerisi yapıp Taliban üyelerine hükümette bakanlık önerdi.
'Muhterem Molla Ömer ve Hikmetyar...'
Taliban'ın dün Kâbil'de 31 kişinin öldüğü askeri otobüse yönelik bombalı saldırının sorumluluğunu üstlenmesinin ardından konuşan Karzai, şöyle konuştu: "Adreslerini bulursam, onların bana gelmesine gerek kalmaz. Şahsen yanlarına giderim. Muhterem Molla Ömer ve muhterem Hikmetyar, neredesiniz? Niye savaşın sürmesine neden oluyorsunuz, niye ülkenizi yıkıyorsunuz? Sizlerin nerede olduğunu bilsek, Kabil'e gelmenizi beklemeyiz bile. Ben ayağımla yanınıza gelir, görüşürüm."
'Onlar bu toprağın çocukları'
Karzai, sadece aşiret liderleri aracılığıyla görüşüp doğrudan iletişime geçememekten dert yandığı Taliban'a şu teklifi de sundu: "Bir grup Taliban üyesi bana gelip 'Şu veya bu bakanlıkta bir makam istiyoruz ya da bakan yardımcısı olmak istiyoruz, artık savaşmak istemiyoruz' derse, hemen kabul ederim. Zira çatışmaların bitmesini istiyorum. Onlar, bu toprağın çocukları ve Taliban'la da görüşürüz. Bizim için Afganistan'da barışın tesisi önemli. Bu hedefe giden yol onlardan geçiyorsa buna hazırız." Afgan lider, ABD'nin 'terörist' saydığı Ömer ve Hikmetyar'la görüşmesine itiraz edip etmeyeceği sorusuna, "Afganistan kendi kararlarını kendisi verir. Amerikalılar barış görüşmelerine engel değil" yanıtı verdi. (aa, ap)