Karzai'nin zaferi kursağında kalıyor

Karzai'nin zaferi kursağında kalıyor
Karzai'nin zaferi kursağında kalıyor

Pakistan güçlerinin Güney Veziristan?da Kaide ve Taliban?a yönelik başlattığı büyük operasyondan kaçan 100 bin sivil mülteci kamplarına sığınıyor. FOTOĞRAF: AP

KÂBİL - Afganistan’da 20 Ağustos’ta yapılan devlet başkanlığı seçimiyle ilgili binlerce şikâyeti değerlendiren İtiraz Komisyonu, nihayet raporunu yayımladı. Hem seçimi yüzde 27.8’e karşı yüzde 54.6’yla kazandığı ilan edilmiş Devlet Başkanı Hamit Karzai, hem de rakibi eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah lehine hileler tespit eden Komisyon, 210 seçim bölgesinde oylamanın tamamen iptal edilmesi gerektiğine hükmetti.
BM destekli nihai merci Bağımsız Seçim Komisyonu, raporun bulgularına göre Karzai’nin aldığı oyların üçte birine tekabül eden 954 bin 526’sının geçersiz kılarken, iki adayın da ilk turda galibiyet için gerekli yüzde 50 barajının altında kaldığı için ikinci tura gidilmesinin zorunlu olduğunu açıkladı.. Hileli oyların düşülmesiyle Karzai’nin desteğinin yüzde 48’e geriledi. Bu da Karzai ile yıldızı barışmayan ABD Başkanı Barack Obama’nın arzuladığı bir sonuçtu.
‘Rapordaki karar emirler nihaidir’ diyen komisyon, altı kategoride adaylar lehine yolsuzluk yapıldığını duyururken, BM’nin Kâbil elçisi Alim Sıddıki “Şimdi elimizde İtiraz Komisyonu’nun emirleri var ve Bağımsız Seçim Komisyonu’nun bunları yerine getirmesini bekliyoruz” dedi. (afp, ap)