'Kasap Mladiç'ten keyif çatan görüntüler

'Kasap Mladiç'ten keyif çatan görüntüler
'Kasap Mladiç'ten keyif çatan görüntüler

Bosna?da yayımlanan görüntülerde Mladiç?in geçen yıldan kalma kaydının bulunduğu söyleniyor. FOTOĞRAF: EPA

SARAYBOSNA - Bosna icsavaşının baş savaş suçlularından  Sırp lider Radovan Karaciç’in ‘alternatif tıp gurusu’ kılığıyla yakalanmasının üzerinden bir yıl geçtikten sonra Sırp General Natko Mladiç de görüntüleriyle ortaya çıktı ama kendi halinde... Lahey’deki Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi’nin (ICTY) 14 yıldır peşinden koştuğu 67 yaşındaki Mladiç’in  ailesiyle eğlenirken çekilmiş video görüntüleri Saraybosna merkezli FTV’de yayımlandı. Karaciç gibi Mladiç de 1992-95’te Bosna’daki soykırımdan, özellikle Srebrenitsa’da 8 bin Müslüman erkeğin öldürülmesinden sorumlu tutuluyor.
Bosnalı Sırp komutanın zayıfladığı ve yaşlandığı, ama kılık değiştirmediği görülüyor. FTV, Mladiç’in Bosna ve Sırbistan’da çekilmiş toplam bir saatlik kaydı olduğunu, kayıttaki son görüntülerin muhtemelen geçen kış bir kayak merkezinde çekildiğini belirtti. Oğlu Darko tarafından kayak merkezinde çekilen görüntülerde Mladiç, eşi Bosa ve gelini var. Diğerlerinde ailesiyle lokanta ve apartmanların yanı sıra Belgrad’ın Kosutnjak semtinde ve Topçider kışlasında görüntülenmiş olan Mladiç 2000’de Saraybosna’nın Kula bölgesinde oğlunun düğününde dans ediyor, bir diğerinde yeni doğmuş iki bebeği kucağında tutuyor. 

Belgrad yalanlama derdinde
Belgrad’da apartopar bir basın toplantısı düzenleyen ICTY ile ilişkilerden sorumlu Sırp bakan Rasim Ljajiç, kaydın yeni olmadığını öne sürüp, “Kaset Aralık 2008’deki aramada Mladiç’in evinde bulundu ve martta Lahey’e teslim edildi. Bilinen son kayıt sekiz yıl öncesine ait. Mladiç en son 1 Temmuz 2002’de Krcmari’deki askeri kışladaydı” dedi. Ljajiç FTV yayınının Belgrad’ın mahkemeyle işbirliğine gölge düşürüp AB ile bütünleşme sürecini zedeleme amacı taşıdığını savundu. AB yetkilileri de, Mladiç’in bu kış görüntülenmiş olabileceğine ihtimal vermedi.
Mladiç’in eski korumalarından Branislav Puhalo ise, Belgrad’daki BM mahkemesine ifadesinde, 2002’ye dek Sırbistan lideri Slobodan Miloseviç’in 50 kişilik özel birliği tarafından korunduklarını anlatıp “Serbestçe maçlara, lokantalara, karakollara giderdik. Mladiç 2001 boyunca özgürce hareket etti. Bu yasaldı. Görevimiz Mladiç’i ödül avcılarından korumaktı. Birlik 2002’de dağıtıldı” dedi.Miloseviç, 2006’da Lahey’deki hapishanede ölmüştü. (bbc, afp)