Kasparov, Putin'i haklı çıkarıyor

Öteki Rusya Hareketi'yle muhalefet liderliğine soyunan ünlü satranç ustası Garry Kasparov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Batı'nın demokrasi adına...

VİYANA - Öteki Rusya Hareketi'yle muhalefet liderliğine soyunan ünlü satranç ustası Garry Kasparov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Batı'nın demokrasi adına sömürgeci taktiklerle ülkesinin içişlerine karıştığı ithamını haklı çıkaran bir çağrıda bulundu. 14 Nisan'da izinsiz gösteri düzenlerken işi taşkınlığa vardırıp birkaç saatliğine tutuklanan Kasparov, "Batılı liderler Putin'in baskılarını görmezden gelirse işlenecek suçlara ortak olurlar. Demokrasi adına karşı durun" dedi. Viyana'da Bruno Kreisky Forumu'nda konuşan Kasparov, Batı'ya "Putin'e Rusya'yı diktatörlüğe çevirmenin sonuçları olacağını söyleme vakti" diye seslendi. Eski ABD başkanları Reagan ve Kennedy'nin 'demokratlığına' atıf yapan Kasparov, "Onlar da Bush ve diğerleri gibi olsaydı hâlâ Sovyetler'de satranç oynuyor olurdum" esprisini yaptı.
Pazartesi ölen eski lider Boris Yeltsin için alternatif anma töreni yapan 300 Rus muhalif ise 'Devlet faşizmine hayır', 'Putin, Yeltsin değil Andropov'un halefi' pankartları taşıdı. (ap, aa)