Katalan ikazı: Tek tip İspanya imkânsız

Katalan ikazı: Tek tip İspanya imkânsız
Katalan ikazı: Tek tip İspanya imkânsız

MADRİD - İspanya’da Katalonya’nın özerkliğini perçinlerken ‘Katalan ulusu’ndan söz eden üç yıllık statü yasasının iptali için ana muhalefetteki sağcı Halk Partisi’nin açtığı davada, Anayasa Mahkemesi karar eşiğindeyken, Katalan basını mahkemeye ‘Özerkliğe saygılı ol, ulusuma dokunma’ çağrısı yaptı. Katalan siyasiler de olumsuz kararın İspanya’ya bağlılığını zedeleyeceği uyarısı yaptı.
El Pais gazetesi mahkemenin yasanın girişindeki ‘ulus’ kısmı dahil 126 maddesinden 40’ını iptal edeceğini yazmıştı. Dün çok satan La Vanguardia ile El Periodico dahil 12 Katalan gazetesi, ‘Katalonya’nın Onuru’ başlıklı ortak bildiride, yeni statünün Katalan ve İspanyol parlamentoları ile referandumla halkın onayını aldığını, değiştirilmesinin yanlış olacağını vurguladı. ‘Katalonya kaygılı ve tüm İspanya bunun ayırdına varmalı. Halk, Katalan kimliğinin tek tip İspanya’ya dair imkânsız hayalin gerçekleşmesini engelleyin arıza olarak görülüp gazap içinde tahkik edilmekten bıktı’ çıkışı yapılan bildiride, ‘Katalan kimliğinin tanınması, daha iyi bir özerk yönetim, finansman ve altyapı talebini sürdürecek. Katalan dayanışması gerekiyorsa, sorumlu bir toplumun meşru cevabı verilecektir’ denildi.
Katalonya Cumhuriyetçi Solu’nun eski lideri ve bölge Başkan Yardımcısı Josep Lluis Carod Rovira, “Karar olumsuz olursa, Katalonya, İspanya’ya bağlı olmaya devam edip etmeyeceğini tartışmaya açmak zorunda kalır” dedi. Katalan partileri, halkı sokağa dökebileceklerini söylerken 160 kasaba 13 Aralık’ta sembolik bağımsızlık oylaması yapacak. (afp, Reuters)