Katalanlar Madrid'i zorluyor

Katalanlar Madrid'i zorluyor
Katalanlar Madrid'i zorluyor

Dün küçük kent ve kasabalarda sandık kuruldu. Barcelonalılar ocakta referandum planlıyor. FOTOĞRAF: AFP

İspanya'da Katalonya'yı 'ulus' diye anan genişletilmiş statünün anayasa mahkemesine taşınmasına Katalanlar sembolik referandumla yanıt verdi. Girişim bağımsızlığın ilk adımı

BARCELONA - İspanya’nın ayrılıkçı damarın güçlü attığı bölgelerinden Katalonya, 2006’da ‘Katalan ulusu’ teriminin yer aldığı geniş özerklik statüsünün kabulünün ardından, bağımsızlık referandumu sürecini başlattı. Dün Katalonya’nın bazı kesimlerinde sembolik bağımsızlık referandumları düzenlendi. 7 milyon nüfuslu bölgede ilkin 700 binlik nüfusa sahip 166 kent ve kasaba referandum kapsamına alınarak, “Katalonya’nın sosyal, demokratik ve bağımsız bir devlet ve AB’nin bir üyesi olmasını kabul ediyor musunuz” sorusu yöneltildi. Yılbaşında bölge başkenti Barcelona, Girona ve Lleida kentleri de referanduma gidecek. En az yüzde 40 katılımla çıkacak ‘evet’ sonuçlarının, Katalan bölgesel yönetimini resmi referanduma zorlayıp bunu İspanya’nın siyasi gündeminin baş maddesi yapacağı hesaplanıyor.
İspanya anayasasına göre sadece merkezi hükümetin yetki verdiği referandumlar bağlayıcı kabul ediliyor. Sosyalist Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero, bu tür referandumların hiçbir yere götürmeyeceğini savundu. Gelgelelim İspanya’nın GSYH’nin yüzde 25’ini karşılayan, Katalan ana dilinde eğitim yapan bölgede bağımsızlık arzusu sönecek gibi değil. Eylülde Arenys de Munt kasabasında yüzde 41 katılımla yüzde 96 oranında, önceki gün en küçük köy Sant Jaume de Frontanya’da 21 seçmenden 18’nin desteğiyle ‘bağımsızlık’ çıkmıştı. Katalanlığın simgesi Barcelona futbol kulübünün başkanı Joan Laporta da, İspanyol basınına, “Katalonya’yı öldürüyorlar ve bizim buna tepki vermemiz gerek. Mali açıdan yağmalanıyoruz, hak ve özgürlüklerimize saldırılıyor. Bunları hiçbir Katalan kabullenmez. Ülke olmak bizim hakkımız” diye konuştu.
‘Katalan ulusu’ndan söz eden statü yasası Katalan referandumunda kabul edilip İspanya parlamentosunda onaylanmıştı. Gelgelelim geçen aylarda anamuhalefetteki sağcı Halk Partisi yasanın iptali için anayasa mahkemesine başvurdu. Karar vermenin eşiğindeki mahkemeden statüyü olumsuzlayan sonuç çıkarsa, bağımsızlığa desteğin artması bekleniyor.  Statüyü destekleyen hep birlikte destekleyen Katalan partiler, en ufak değişikliğe gidilmesi halinde bile kitleleri sokaklara dökecekleri uyarısı yapıyor. Laporta da “Statünün reddi Katalanlar için kabul edilemez bir aşağılama olur” dedi. Dünkü referandumları İskoçya, Tirol, Korsika, Quebec gibi dünyanın dört bir yanındaki ayrılık yanlısı bölgeler ile İspanya’nın aynı namlı Bask ve Galiçla bölgelerinden gelen gözlemciler izledi. (afp)