Katalonya'ya 'ulus' tanımı kriz çıkarıyor

İspanya'da Katalonya'yı 'ulus' diye niteleyen yeni 'özerklik statüsü' siyasi kriz çıkarmaya aday. Anayasa Mahkamesi 'ulus' tanımını reddetmeye hazırlanıyor

MADRİD - İspanya’nın geniş özerkliği soluyan Katalonya bölgesine biçilen yeni ‘özerklik statüsü’ metninde kullanılan ‘ulus’ tanımı siyasi kriz çıkarmaya aday. El Pais gazetesi Katalanların kendi dilleri ve bayrak ve milli marş gibi ulusal sembollerinin de tanınmasını içeren yeni ‘statünün’ girişinde geçen ‘ulus’ ifadesinin İspanyol Anayasa Mahkemesi’nce reddedeceğini yazdı.
Bölgesel hükümetin güçlerini genişleten yeni statüsü metninin girişinde, İspanya’nın kuzeyindeki bölge ‘ulus’ diye niteleniyor. Yeni statünün 2006’da Sosyalist Zapatero hükümetinin de desteğiyle referandumla ve ardından parlamento tarafından onaylanması büyük tepki çekmişti. Ana muhalefetteki Halk Partisi, yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. El Pais, mahkemenin bir son dakika değişikliğine gidilmemesi halinde ‘ulus’ tanımının kullanılmasını reddedeceğini yazdı. Kaynak belirtmeyen gazete muhafazakar bir yargıcın karara noelden önce varacaklarını söylemesine yer vermekle yetindi. İspanya ile Katalonya arasındaki siyasi güçleri yeniden paylaştıran yeni statü 7 milyon nüfuslu bölgedeki siyasi partilerin desteğine sahip. Ve bu partiler metin değiştirilirse geniş çaplı protesto gösterileri planlıyor. Anayasa Mahkemesi’nde 10 yargıç muhafazakar ve liberal olarak bölünmüş durumda. (afp)