Katliamı Filipin liderinin müttefiki yapmış

Katliamı Filipin liderinin müttefiki yapmış
Katliamı Filipin liderinin müttefiki yapmış

Kadınlarla gazetecilerin de bulunduğu seçim konvoyundaki 57 kişiyi katledenler cesetleri araçlarıyla birlikte toprağa gömmüş. Cesetlerin çıkarılmasıyla ülke şoke oldu. FOTOĞRAF: AFP, REUTERS

Filipinler'deki katliamı Arroyo'nun yerel müttefikinin yaptığı anlaşıldı. Aşiret üyeleri seçim rekabeti yüzünden hamile kadınların bile gözlerini oyup, uzuvlarını kesmiş!

MANİLA - Filipinler’de bir aşiretin rakip aşireti hedef aldığı seçim katliamında ölenlerin sayısı 57’ye çıkarken, korkunç cinayetten Devlet Başkanı Gloria Arroyo’nun yerel müttefiki sorumlu tutuluyor. Kadınlara tecavüz edip uzuvlarını kesen paramiliter grubun ülkeyi sarsan katliamı, rakip aşiretin güneydeki Maguindanao eyaleti valiliğine aday koymasını engellemek için yaptığı söyleniyor.
Polis, Maguindanao eyaletinde seçim konvoyunu kaçırıp hamile kadınlar ve gazetecilerin de bulunduğu sivilleri, Datu Unsay Belediye Başkanı Andal Ampatuan’ın liderlik ettiği paramiliter grubun öldürdüğüne dair bilgiler olduğunu açıkladı. Ailesi katledilen Bluan Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Mangudadatu’na karşı Maguindanao valiliği için yarışan baş zanlı Ampatuan, hem Arroyo’nun partisi Lakas Kampi-CMD’nin üyesi, hem de Arrayo’nun en büyük destekçisi Maguindanao’un şu anki valisi Andal Ampatuan’ın oğlu. Babasıyla aynı ismi taşıyan Ampatuan, Mangudadatu’ya ‘aday olmak için gelirsen ölürsün’ tehdidi savurmuş. 

‘Hayvanlarım evcil’
Arroyo orduyu sevk ettiği bölgede olağanüstü hal ilan edip katilleri bulma sözü verirken, katliamla ilgili tüyler ürpertici ayrıntılar geliyor. İsmail Mangudadatu’nun Maguindanao valiliği için adaylık kaydını yaptırmak üzere yolladığı altı araçlık konvoyu güneydeki Saniag kasabası yakınında durduran 100 silahlı kişinin gerçekleştirdiği katliamda araçlarla birlikte toprağa gömülmüş cesetlerin çıkarılmasıyla oluşan son bilanço şöyle: Ölenlerin 33’ü erkek, 24’ü kadın. Bunların 22’si ise gazeteci. Kurban kadınlardan en az ikisi hamile. Mangudadatu, ölüm tehditleri yüzünden kaydını yaptırmak üzere eşi, iki kız kardeşi, teyzesi ve iki avukatının bulunduğu kadınları yolladığını, Müslüman geleneği nedeniyle onlara dokunulmayacağını düşündüğünü söyleyip “Kız kardeşim beş aylık, teyzem altı aylık hamileydi. Eşimin mahrem uzuvlarına ateş ettikten sonra dört kez kesmişler. İki gözünü çıkarmışlar, göğüslerine ateş etmişler, ayaklarını koparmışlar, ağzına ateş açmışlar” dedi. Mangudadatu, “Hayvan bile diyemem, hayvanlarım var ve onlar evcil. Hayır, o bir canavar. Onlar canavar” diye isyan etti. Ancak Ampatuan gözaltına bile alınmadı.
Filipinlerin insan hakları ombudsmanı Leila de Lima, ‘savaş ağaları’ dediği Ampatuan ailesinin dokunulmaz şekilde Maguindanao’ya hükmettiğini belirtip oğul Ampatuan’ın derhal tutuklanması için Arroya’dan siyasi irade göstermesini istedi. Ancak Arroyo’nun Ampatuan ailesiyle kişisel ilişkileri nedeniyle tarafsız soruşturma yürütülemeyeceği belirtiliyor. (afp, ap)