Katliamın faturası Alman komutana

Katliamın faturası Alman komutana
Katliamın faturası Alman komutana

Genelkurmay Başkanı Schneiderhan, Alman askerlerinin katliamıyla ilgili belgeleri hasıraltı etmiş. FOTOĞRAF: AP

BERLİN - Afganistan cephesinde ABD’nin Britanya’dan sonra 4 bin 500 askerle ikinci büyük müttfeki Almanya, Kunduz bölgesinde Taliban’ın ele geçirdiği iki tankerden yakıt almaya çalışan sivilleri vurmanın faturasını Genelkurmay Başkanı Wolfgang Schneiderhan’a kesti. Schneiderhan, 4 Eylül’de Alman komutan albay Georg Klein’in emriyle düzenlenen ve 142 kişinin öldüğü operasyonun sivil kayıplarıyla ilgili bilgileri sakladığı gerekçesiyle görevinden alındı. Savunma Bakanlığı Müsteşarı Peter Wichert’in de işine son verileceği açıklandı.
Bild gazetesinin operasyonla ilgili ordunun bir video kaydı ve gizli bir raporuna dayanarak Alman birliklerinin komutanı Klein’in hedefte sivillerin olduğunu bildiği halde ‘vur emri’ verdiği ve bu belgelerin Alman savcılığından saklandığını yazmasının ardından Savunma Bakanlığı düğmeğe bastı. Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, Afganistan’daki birliklerin Hindukuş’a konuşlandırılmasıyla ilgili parlamento oturumunda “Schneiderhan kendi isteğiyle görevden alındı. Wichert da sorumluluğu üstleniyor” dedi. NATO, Alman ordusunun 2. Dünya Savaşı’ndan beri en ölümcül operasyonuyla ilgili 31 Ekim’de 30-40 sivilin öldüğünü rapor edince Schneiderhan “Alman askerlerin doğru hareket ettiğinden şüphe duymak için neden göremiyorum” savunmasını yapmıştı.
Öte yandanABD Başkanı Barack Obama’nın 30-35 bin asker göndrmeyi kapsayan yeni Afgan stratejisini salı gün açıklaması bekleniyor. (afp, ap)