Katsav'ı aklamaya yargı engel oluyor

İsrail'de tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarından ötürü istifa eden Cumhurbaşkanı Moşe Katsav'ın 16 yılı bulacak hapisten kurtulmak için başsavcılıkla yaptığı anlaşma yüksek yargıya takılıyor. Yüksek Mahkeme, Katsav'ın yargılanması...

KUDÜS - İsrail'de tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarından ötürü istifa eden Cumhurbaşkanı Moşe Katsav'ın 16 yılı bulacak hapisten kurtulmak için başsavcılıkla yaptığı anlaşma yüksek yargıya takılıyor. Yüksek Mahkeme, Katsav'ın yargılanması için sivil toplum kuruluşlarının başvurusunu kabul edince başsavcılık yargı anlaşmasını erteledi. Dün Katsav'la ilgili iddianamenin açıklanmasına dakikalar kala, Adalet Bakanlığı, "Yüksek Mahkeme, başsavcıya anlaşma gerekçelerini meşrulaştırması için 24 saat verdi" açıklaması yaptı.
2000'de seçilen 61 yaşındaki beş çocuk babası Katsav, 1990'lardan beri kendisiyle çalışan pek çok kadına tecüvüz ve cinsel tacizde bulunmak ve bunları ifşa etmelerini pozisyonunu kullanıp önlemekle suçlanıyor. Başsavcı Menahem Mazuz'la yapılan anlaşmada Katsav, iki tecavüz suçlamasının düşürülmesi karşılığı, cinsel taciz ve uygunsuz davranış suçlamalarını itiraf edip 11 bin dolar cezaya razı olmuştu. Ama sivil toplum örgütlerinin anlaşmanın 'yasadışı ve ahlaksız' olduğunu belirten dilekçeleri üzerine Mahkeme duruma el koydu. Önceki gece 20 binden fazla kişi Tel Aviv'de gösteri yaparken, protestocular arasındaki Eğitim Bakanı Yalu Tamir "Konunun kapatılmasına izin vermeyeceğiz" dedi. Başsavcı Mazuz, Katsav için 'ciddi bir cinsel saldırgan' dese de tecüvüzden yargılanmasını sağlayacak delil olmadığını söyledi.
Halefini de yolsuzluk götürmüştü
Katsav suçlamaları reddedip, başsavcılıkla ailesini olaylardan uzak tutmak için anlaştığı savında. Halefi Ezer Weizman da, bir Fransız işadamından 450 bin dolar rüşvet aldığı ortaya çıkınca 2000'de istifa etmişti. Sembolik olan cumhurbaşkanlığı görevine geçen ay Katsav'ın yerine emektar siyasi Şimon Peres seçilmişti. (afp, bbc)