'Kayıp' ajanın eşi: Türkiye İsrail'e verdi

İstanbul'da kaybolan İran Savunma Bakanlığı yetkilisi Asgeri'nin eşi Sima Ahmedi, yine Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'ne gitti. Ahmedi, "Türk istihbaratı, eşimi İsraillilere teslim etti. Türk hükümeti en kısa zamanda akıbeti hakkında bilgi vermeli" dedi.

TAHRAN - İstanbul'da 9 Aralık 2006'da sırra kadem basınca hakkında 'kaçtı mı, kaçırıldı mı' spekülasyonları yapılan eski İran Savunma Bakan Yardımcısı ve Devrim Muhafızları komutanı Ali Rıza Asgeri'nin eşi Sima Ahmedi, ikinci kez Tahran'daki Türk Büyükelçiliği'ne gidip, Ankara'ya ağır ithamda bulundu. Bu kez elçiliğe kuması Zehra Abdullahpur ile 10 kişiyi getiren Sima Ahmedi, eşini İsrail'e Türk istihbaratının teslim ettiğini öne sürdü.
Nevruz nedeniyle elçilik yetkilileriyle görüşemeyip gazetecilere konuşan Sima Ahmedi, "Akıbetini bilmiyoruz, bildiğimiz tek şey onu İsrail'e Türk istihbarat güçlerinin teslim ettiğidir. Eşim kaçırıldı. Bundan Türk hükümeti sorumludur ve akıbeti hakkında bizi en kısa sürede bilgilendirmelidir" dedi. Sima Ahmedi, 7 Aralık'ta Şam'dan İstanbul'a geçtikten iki gün sonra kayıplara karışan eşinin kaçırıldığını yineleyip, "Bu Amerikan ve İsrail'in işi" derken, Zehra Abdullahpur, bu sözlere destek verip, "İran hükümeti, Dışişleri ve Devrim Muhafızları ciddiyetle takip ediyor" diye konuştu.
'Bunlar spekülasyon'
Türk Dışişleri kaynakları ise, Türkiye'nin, konunun aydınlatılmasına çalıştığını tüm bilginin İran'la anında paylaşıldığını belirterek 'Spekülatif haberler bizi ileriye götürmez, yanlış yönlendirir' karşılığını verdi. İran, Asgeri'nin kaçırıldığını Türkiye'ye iki ay gecikmeyle bildirmişti.
Batı basınında Asgeri ile birlikte ülkeden ayrıldığı iddiasını 12 Mart'ta kızı ve kardeşiyle birlikte elçiliğe giderek yalana çıkarmış
olan Sima Ahmedi, müsteşar Devrim Öztürk'ten bilgi almıştı. Ahmedi, görüşmenin ardından gazetecilere, iki yıl önce ticarete atılan eşinin Şam'da zeytinyağı işiyle ilgilendiğini, rejimle bir sorununun olmadığını ve kaçmasını gerektirecek bir durumun yaşanmadığını belirterek, "Eşim İsrail ve Amerikan istihbaratı tarafından kaçırıldı" demişti. Washington Post gazetesi Asgeri'nin İran'dan kaçtığını ve Batılı istihbarat servisleriyle işbirliği yaptığını, Şark-ül-Evsat çok gizli bilgilerle Tahran'dan kaçtığını, Sunday Times 2003'ten beri Mossad'a ajanlık yaptığını, deşifre olacağını anlayınca 10 yakınını alıp Batı'ya sığındığını, Almanya'da Amerikan ve Britanya istihbaratınca sorgulandığını ileri sürmüştü. (Dış Haberler)