Kazakistan'da Borat'ı unutturma seçimi

Dünya pompaladığı petrolden çok ünlü komedyen Sacha Baron Cohen'in çektiği Borat filminde yapıştırılan 'antisemitik', 'gerici' ve 'fahişe düşkünü' yaftalarıyla gündeme gelen Kazakistan

ALMATI - Dünya pompaladığı petrolden çok ünlü komedyen Sacha Baron Cohen'in çektiği Borat filminde yapıştırılan 'antisemitik', 'gerici' ve 'fahişe düşkünü' yaftalarıyla gündeme gelen Kazakistan, bugün imajını değiştirmeye yönelik genel seçimlere gidiyor.
Demokratik açılım altında Nursultan Nazarbayev'in devlet başkanlığını ebedi kılan reform paketiyle kısmi temsil sistemi getirilmesi ve meclisteki koltuk sayısının 77'den 107'ye çıkarılmasıyla muhalefetin önü nispeten açıldı. Ama iktidardaki Nur Vatan Partisi'nin saltanatına son verme ihtimali bulunmuyor. Yedi partiden beşi Nazarbayev yanlısı. Üstelik baskın seçimle örgütlenmesine izin verilmeyen muhalefetin önündeki en ciddi engel yüzde 7 barajı. Sonuçta Nur Vatan dışında hiçbir parti meclise giremeyebilir. Anketler muhalefetten bir tek Ak Yol'a şans tanıyor. Belirlenecek 98 vekillik için 81 aday gösteren Sosyal Demokrat Parti'nin girmesi ise sürpriz olabilir. Diğer partiler asgari düzeyde aday bile çıkaramadı. Kalan dört parti Köy, Komünist, Vatansever ve Ruhaniyet'in toplam aday sayısı 71. Meclisin diğer dokuz koltuğu ise Nazarbayev'e bağlı danışma meclisi olan Halk Asamblesi kontenjanıyla doldurulacak. 357 üyeli Asamble seçimini 22 Ağustos'ta yapacak, ama adayları doğrudan Nazarbayev'in belirlediği sır değil.
Kayıtlı 8 milyon 800 bin seçmenden 2 milyon 900 bini oylarını isterlerse klasik sandık yerine 'saylav' denen elektronik terminallerde kullanabilecek. Seçimin demokratikliği ülkenin 2009'da Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı başkanlığını alma hedefi için son şans.