Kâbil'de ikinci Kuzey İttifakı kuruldu

Afganistan'da 1979-1989 yılları arasında Rus işgaline direnip 1992-1996 arası birbiriyle savaşa tutuşmuş olan eski savaş ağaları, kutsal cihada koşanlar, komünistler, etnik ve dini liderler güçlerini Birleşik Ulusal Cephe (BUC) altında birleştiriyor.

KÂBİL - Afganistan'da 1979-1989 yılları arasında Rus işgaline direnip 1992-1996 arası birbiriyle savaşa tutuşmuş olan eski savaş ağaları, kutsal cihada koşanlar, komünistler, etnik ve dini liderler güçlerini Birleşik Ulusal Cephe (BUC) altında birleştiriyor.
Dostum da işin içinde
2001'de Taliban'ın devrilmesi ve Hamid Karzai hükümetini doğuran Bonn Konferansı'ndan bu yana en büyük siyasi birlik olarak ortaya çıkan cephenin liderliğine ise 1992-1996 iç savaşı döneminin Devlet Başkanı ve Cemaati İslami lideri Burhanaddin Rabbani seçildi. Koalisyonun diğer önde gelen isimleri arasında savaş ağası Özbek General Raşit Dostum, 2001'de öldürülen Ahmet Şah Mesud'un Kuzey İttifakı'nın önde gelen isimlerinden ve şu anki Meclis Başkanı Yunus Kanuni de var. 1996'da başkent Kâbil'in Taliban'ın eline geçmesinin ardından Rabbani, Mesud ve Dostum'un da katılımıyla kurulan Kuzey İttifakı'nı çağrıştıran BUC, tam da Taliban'ın bazı eyaletlerde yeniden dirildiği bir döneme denk geliyor.
Karzai tehdit görmüyor
Karzai hükümetinin sözcüsü Muhammad Ömer Davudzai, ittifakı merkezi hükümete bir tehdit değil demokratik sürecin bir devamı olarak gördüklerini belirtirken, BUC sözcüsü Mustafa Kazimi, "Reform arayışındaki farklı etnik ve siyasi grupları bir araya getiren birlik, geçen beş yılda ortaya çıkıp hedeflerine ulaşamayan çok sayıda partiyi de barındırıyor. Hedef ulusun inşası ve Bonn'da uzlaştığımız demokratik süreci işletmek" dedi. BUC'un motor güçleri, 1979'dan beri işlenen savaş suçlarına af öneren meclisi desteklemek için şubatta Kâbil'de düzenlenen 25 bin kişilik gösterinin arkasındaydı. Savaşta işlenen suçları affederken kişilerin tazminat haklarını da saklı tutan af yasasını Karzai de onaylamıştı.
(afp, ap)