KDP Mahmur'da hedef oldu

Kuzey Irak dört gün içinde ikinci büyük saldırıyla sarsıldı. Çarşamba Kürt yönetiminin başkenti Erbil'de İçişleri Bakanlığı binasını hedef alan ve 19 kişinin öldüğü saldırı sonrası dün de Kürt nüfusun yoğun olduğu Mahmur'da bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.

BAĞDAT - Kuzey Irak dört gün içinde ikinci büyük saldırıyla sarsıldı. Çarşamba Kürt yönetiminin başkenti Erbil'de İçişleri Bakanlığı binasını hedef alan ve 19 kişinin öldüğü saldırı sonrası dün de Kürt nüfusun yoğun olduğu Mahmur'da bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. 'Kürdistan Bölge Başkanı' Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) bürosunu hedef alan saldırıda en az 50 kişi öldü, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 115 kişi yaralandı. Belediye binası da hasar gördü. Yaralılar arasında kasabanın belediye başkanı Abdürrahman Delaf da bulunuyor. Bağdat'ın ticari merkezi Sadriye'de de, bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 17 kişi öldü, 46 kişi de yaralandı.
Öte yandan Mahmudiye'de önceki gün üç Amerikan askerinin kaybolması üzerine, ABD devriyeleri geniş çaplı arama başlattı. 4 bin
Amerikan askeri tüm çiftlik, bahçe, tarla ve palmiye korularına dağılıp kayıp arkadaşlarını aradı. Kaide bağlantılı Irak İslam Devleti örgütü ise, askerlerin elinde olduğunu iddia etti.
Irak yönetimi ise 'kanıtların korunması ve kurbanlara saygısızlık edilmemesi için' foto-muhabirlerin ve kameramanların saldırı bölgelerine giremeyeceğini açıkladı. (bbc, ap)