KEİ zirvesi öncesi Atina'yla Kıbrıs krizi

İstanbul'da 25 Haziran'da çok sayıda devlet başkanının katılımıyla düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü'nün 15. yıl zirvesi öncesi Yunanistan ile AB ve Türkiye arasında Kıbrıs krizi çıktı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - İstanbul'da 25 Haziran'da çok sayıda devlet başkanının katılımıyla düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü'nün 15. yıl zirvesi öncesi Yunanistan ile AB ve Türkiye arasında Kıbrıs krizi çıktı. Ankara, Rum Kesimi'ni zirveye gözlemci olarak kabul etmeyince Atina, 'Kıbrıs yoksa zirve de yok' resti çekti.
KEİ dönem başkanı Türkiye, zirveye gözlemci statüsüyle katılmak için Kıbrıs Rum Yönetimi, Macaristan, Britanya, Kazakistan, İran ve Karadağ'dan başvuru aldı. Türkiye, Rum başvurusunu "Diplomatik açıdan tanımadığımız bir ülkenin başvurusunu kabul edemeyiz" diye geri çevirince devreye Yunanistan girdi. Atina, Türkiye'ye "Kıbrıs yoksa, zirve de yok. Ben de ötekilerin başvurusunu veto ederim" deyince, en sert tepkiyi Britanya'dan aldı. Atina'nın tavrını 'diplomatik nezakete' aykırı bulan Londra, AB'ye şikâyet etti. Sonunda Britanya ile Türkiye'yi yatıştıran, KEİ'ye gözlemcilik statüsüyle katılmak isteyen Avrupa Komisyonu oldu. Komisyon, Britanya ile Türkiye'ye 'Yunanistan'a aldanmayın. Zirve, Kıbrıs'sız yapılacak' mesajı yolladı. Gerilimin Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis'in ikili görüşmesine olası yansımaları merak konusu.