Kele tesettür olur mu diyen çizerin işi bitik

İran'da sokakta yeterince örtünmeyen kadınlara yönelik baskıların doruğa çıktığı sırada, 'İran animasyonunun babası' diye tanınan bir profesör tesettüre hakaret ettiği iddiasıyla aforoza uğradı.

TAHRAN - İran'da sokakta yeterince örtünmeyen kadınlara yönelik baskıların doruğa çıktığı sırada, 'İran animasyonunun babası' diye tanınan bir profesör tesettüre hakaret ettiği iddiasıyla aforoza uğradı. Güzel sanatlar profesörü Nureddin Zerrinkelk, Tahran Üniversitesi'nde bir öğrenci tarafından çizilen 'kel' melek üzerine tartışma yaparken, 'çador' giyinmiş bir öğrencisine "Kel olsaydın başını örter miydin" diye sorunca hayatı karardı.
Hiçbir üniversitede çalışamayacak
Çizgi filmci ve karikatürist Zerrinkelk üniversiteden atıldığı yetmezmiş gibi artık hiçbir üniversitede çalışamayacak. Pazar günü Besic milislerinin örgütlediği muhafazakâr öğrenciler Emir Kabir Üniversitesi'nde toplanıp Bilim Bakanı'na Zerrinkelk'i görevden alması çağrısı yaparken, Hizbullah gazetesi 'Örtülü kadının onuruna saldıran utanmaz profesör' manşetiyle hedef göstermişti. Bu tepkiler üzerine Zerrinkelk yasaklı ilan edildi.
İran dizilerine dua ve namaz zorunluluğu
İran yapımı tüm televizyon dizi ve filmlerine de dua ve namaz sahneleri konulması mecburiyeti geliyor. İran Devlet Televizyonu'nun Başkanı Ezatullah Zargami, "Namaz sahnesi yer almayan yapımlara ekranda yer verilmeyecek" dedi. Ülkede en çok izlenen dizilerden birinde bir katilin namaz kılarken gösterildiğini hatırlatan Zargami, "Namaz sahneleri sadece başrol karakterleri ya da namuslu yaşayan yaşlı kişilerle sınırlandırılmamalı" uyarısı yaptı. Çocuk programlarında da namaz öğretilecek.