Kendine Müslüman başmüftü!

Kendine Müslüman başmüftü!
Kendine Müslüman başmüftü!

Cuma?ya göre kitle imha silahlarının kullanımına sadece liderler karar verebilir.

Mısır başmüftüsü Cuma, bazı grupların 'gayrimüslimleri kitle imha silahlarıyla yok etmenin mubah olduğu' tartışmasına son vermek için fetva yayımlasa da kaş yaparken göz çıkardı: Kitle imha silahı kullanılırsa Müslümanlar da ölür!

KAHİRE - Mısır’da yolda kazık gibi duran yayaları öldüren sürücülerin katil olmadığı, bekaret zarı diktirmenin helal olduğu, heykeltıraş ve helkelseverlerin cehennemi boylayacağı, kadından devlet başkanı olamayacağı gibi fetvalarla tartışma koparmış Başmüftü Ali Cuma, bu kez ABD Başkanı Barack Obama’nın 4 Hazian’da İslam dünyasına sesleneceği Kahire ziyareti öncesi kitle imha silahlarının kullanımını haram kılan fetvasıyla gündeme oturdu. Mütfü fetvasında öyle bir gerekçeye sığındı ki, kaş yapayım derken göz çıkardı; Cuma, GayriMüslim bir ülkeye atılan kitle imha silahının Gayrimüslimlerin yanı sıra Müslümanları da öldürebileceğini belirterek ‘haram olduğunu’ ilan etti.
Fetva Mısır’da kitle imha silahı kullanmanın caiz olduğuna dair  tartışmanın ardından geldi. Resmi haber ajansı Mena’ya göre Cuma tartışmalara nokta koymak için “Caydırıcılık açısından İslam ülkelerinin kitle imha silahlarına sahip olabilir ama bunları kullanamaz” diyen bir fetva yayımladı. 

‘Caydırıcılık için lazım’
Kitle imha silahlarının kullanımını meşru gören fetvalara “Bu yanlış ve dine iftira” diye çıkışan başmüftü, “Bazı kişi yada grupların Gayrimüslim ülkelerde kitle imha silahları kullanması meşru değildir. İslam ülkelerinin caydırıcı olması açısından nükleer, biyolojik ve kimyasal bombalara sahip olma talebi meşrudur. Ancak bunları kullanma konusundaki kararı bu ülkelerin liderleri verebilir” mantığını yürüttü. Müftü bu tür silahların gruplar tarafından Gayrimüslim ülkelere karşı kullanılmasının İslam öğretisine ters olduğunu vurgularken, “Çünkü bu ülkelere göç etmiş yada buralarda doğmuş Müslümanları kaçınılmaz olarak öldürebilir. Ayrıca muharip olmayanlara ve savaşa dahil olmayan diğer komşu ülkelere zarar verebilir” ifadelerini kullandı.
ABD’den nükleer santral kurma konusunda destek alan Mısır, sadece İsrail’in nükleer bombaya sahip olduğu Ortadoğu’nun kitle imha silahlarından tümüyle arındırılması çağrısı yapmıştı. İslam ülkeleri arasında bir tek Pakistan’ın atom bombası bulunuyor. (Reuters, ap, bbc)