Kerbela katliamının kurbanı çocuklar

Irak'ta perşembe günkü meclis bombalamasıyla şiddet gemi azıya alırken, Şiilerin kutsal kenti Kerbela kana bulandı, Bağdat'ta yine köprü hedef alındı..

BAĞDAT - Irak'ta perşembe günkü meclis bombalamasıyla şiddet gemi azıya alırken, Şiilerin kutsal kenti Kerbela kana bulandı, Bağdat'ta yine köprü hedef alındı.. Kerbela'da İmam Hüseyin türbesi yakınındaki otobüs durağında bomba yüklü araçla yapılan saldırıda hastaneye göre 56, valiliğe göre 34 kişi öldü. Kurbanların 16'sı çocuk. 150'den çok yaralı var. Kavrulmuş bir çocuk cesedi ekranlara yansırken, ölü ve yaralılar arasında İran ve Pakistanlı hacılar da var. Sevdiklerini yitirenler, güvenliği sağlayamayan yetkililerin istifasını isteyip valilik ve iki polis aracını yaktı. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Bağdat'ta ise Dicle üzerindeki Sarafiye'nin ardından bu kez Cedriye köprüsü saldırıya uğradı: 10 kişi öldü, 15 kişi yaralandı. ABD'nin yeni güvenlik planının pabucu dama atılırken, Washington Post Irak'taki Sünni direniş gruplarıyla Kaide arasında çatlak yaşandığını yazdı.
Sünni direnişçiler Kaide'yle yolları ayırıyor
Çatlağın temelinde Sünnilerin ABD'nin çekilme takvimi vermesi karşılığında silah bırakmayı müzakereye yanaşması yatıyor. Direnişin kalbi Anbar'da üstlenen İslami Ordu, müzakereye yanaşmasından sonra düzinelerce direnişçi, din adamı ve takipçilerinin kaçırılıp öldürülmesi nedeniyle Kaide'den ayrı ittifak kurduğunu belirtti. İnternetten Kaide lideri Usame bin Ladin'e 'Bu eylemleri bitir' çağrısı yapan örgüte göre, Kaide son haftalarda en az 30 direnişçiyi öldürdü. (Dış Haberler)