Kerkük de kan gölü haline geldi


Kerkük'teki saldırılarda yaralıların durumu ağır, can kaybının artacağı sanılıyor.

İntihar saldırısı

Irak'ta zorlanan Bush yönetiminin 'istikrar kalesi' Kuzey Irak da şiddete teslim. Kerkük'te, KYB ofisine ve 700 metre uzağındaki pazarın otobüs durağına intihar saldırısı yapıldı; afp'ye göre en az 75, ap'ye göre en az 85 kişi ölürken, çoğu kadın ve çocuk en az 180 kişi de yaralandı.

KERKÜK - Irak işgalinde giderek zorlanan Bush yönetiminin, 'istikrar kalesi' Kuzey Irak da artık ülke çapındaki şiddet dalgasına kapılmaya başladı. Geçen hafta Tuzhurmatu kentindeki Türkmen köyü Emirli'de pazar yerinde düzenlenen bombalı saldırıda en az 150 kişinin öldüğü katliamın ardından ölüm yüzünü dün de Kerkük'te gösterdi. Kuzey Irak Kürt yönetiminin kendi topraklarına bağlama amacıyla yıl sonuna dek statü referandumu için bastırmasının gerilimi yükselttiği Kerkük'te, iki ayrı bombalı araçla düzenlenen saldırılarda, afp'ye göre en az 75, ap'ye göre en az 85 kişi hayatını yitirirken, çoğu kadın ve çocuk en az 180 kişi de yaralandı.
Kerkük'ün işgalden beri bu en kanlı günündeki ilk saldırının hedefi, Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) ofisiydi. İntihar saldırganı, bomba yüklü aracı beton bariyerlere hızla sürüp, içinde Kent Olimpiyat Komitesi gibi örgütleri de barındıran ofise daldı. Asıl hedefin Kürt liderliği olduğu yorumları yapılan saldırının 20 dakika sonrasında bu kez KYB ofisine 700 metre uzaktaki Hasir sebzemeyve pazarındaki otobüs durağında patlayıcı yüklü bir kamyon infilak etti. KYB ofisi yakınında tam 10 metrelik bir çukur oluşurken, 20'den fazla araç hurdaya döndü, iki bina tamamen yıkıldı ve çevredeki bir dizi dükkân hasar gördü. İkinci saldırıda da çok sayıda tezgâh ve araç tahrip oldu.
Otobüs yolcuları yandı
Ancak asıl 'insani bilanço' felaketti. Can kaybının neredeyse tamamına ilk saldırının yol açtığı belirtildi. Cehennem yerinden farksız olan saldırı bölgelerinde insanlar, yanan cesetleri ellerindeki battaniyelerle söndürmeye çalışırken, yetkililer enkaz altında onlarca ceset bulunduğunu ve ölü sayısının artabileceğini aktardı. Polis şefi Berhan Habib Tayyib "Çoğu kadın ve çocuk olan yaralıların durumu kritik, çünkü ağır yanıkları var" dedi. Halk hoparlörle kan vermeye çağrılırken, hastaneler de sevenlerinin akıbetini öğrenmeye çalışan Kerküklülerle doldu taştı. Bir Reuters kameramanı ise "Bir otobüste mahsur kalan yolcular yanarak öldü" bilgisi verdi.
Kaide izleri
'Saldırıda Kaide izleri var' yorumu yapılırken, vali Abdülrahman Mustafa Sünni direnişçileri sorumlu tutup, "Teröristler, Emirli'deki gibi, önceki suç faaliyetlerine eklenecek korkakça bir saldırı daha düzenledi" diye konuştu. Bir Sünni de "Kerkük büyük bir petrol kenti ama her şeyi, güvenliği, hükümeti ve petrolü sadece Kürtler kontrol ediyor" tepkisini gösterdi.
Öte yandan Bağdat'ta, bir dizi saldırıda beş Irak ile iki ABD askeri ölürken, Irak ve ABD güçleri Kaide'ye karşı 'Çığ' adlı yeni operasyona girişti. ABD ordusu, 8 bin askerin katıldığı Bağdat'ın güneyin-deki operasyonun amacının 'Kaide militanlarının başkent merkezine sızmasını ve örgütün silahla patlayıcı edinmesini engellemek' olduğunu açıkladı. Türk Dışişleri de saldırıyı kınadı.(bbc, afp, ap)