Kıbrıslı Türk artık ayrı devlet istiyor

Kıbrıs'ta 2004'te yapılan referandumda Rumlarla birleşmeye yüzde 65'lik oranla 'Evet' diyen Kıbrıs Türkü, şimdi tam tersine iki devletli çözüm istiyor. KKTC'de üç yıl içindeki bu radikal değişimi ortaya koyan Kıbrıs Toplumsal ve Ekonomik...

LEFKOŞA - Kıbrıs'ta 2004'te yapılan referandumda Rumlarla birleşmeye yüzde 65'lik oranla 'Evet' diyen Kıbrıs Türkü, şimdi tam tersine iki devletli çözüm istiyor. KKTC'de üç yıl içindeki bu radikal değişimi ortaya koyan Kıbrıs Toplumsal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nin (KADEM) anketine göre, Türkler yüzde 65 ile 'iki ayrı devletli çözüm'den yana tavır alırken 'federasyon' isteyenlerin oranı yüzde 20'ye düştü. Yüzde 20'lik kitlenin de 'fikri yok'. 2004'te federasyona karşı çıkanların oranı yüzde 35 idi. KADEM'in sahibi sosyolog Muharrem Faiz, ayrı devlete desteğin ilk kez yüzde 65'e çıktığını federasyon tercihinin ise yüzde 20'ye indiğini belirterek, "1989'dan beri kamuoyu yoklaması yapıyorum. Böyle bir oran görmedim" dedi.
En çok orduya güven var
857 kişiyle yapılan ankete göre, KKTC'de en güvenilen kurumların başında ordu geliyor. Orduya 'çok güvenenler' yüzde 80.8, biraz güvenenler yüzde 14.2 çıkarken, siyasilere çok güvenenler yüzde 4.3, biraz güvenenler yüzde 24.8'de kaldı. Polise 'çok ve biraz güvenenlerin' toplam oranı yüzde 76.9, adalete güvenenlerin yüzde 75.7 olarak tespit edildi. Ankette Kıbrıslı Türk kimliğine vurgu eğilimi öne çıkarken, Faiz bunu, "Kıbrıslı Türklerde dışlama duygusu var ama bu hiçbir zaman ırkçılık, saldırganlık noktasına gelmedi" diye yorumladı. (Dış Haberler)