Kıbrıs'ta 2. tur, üç Rum şartıyla başladı

LEFKOŞA - Kıbrıs’ta kapsamlı çözüm için Eylül 2008’de başlatılan müzakerelerin ikinci turu, bir hafta gecikmeyle dün başladı. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas, Lefkoşa’da BM kontrolündeki ara bölgede 41. kez buluştu. Liderler, BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Alexander Downer ve BM Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun’ın da katıldığı görüşmeye giderken umutlarını dile getirse de akıllarda Hristofyas’ın en son önceki gün açıkça dile getirdiği üç koşulu vardı: ‘Türkiye’nin politikasını değiştirmesi ve Talat’ın özlü müzakerelere girişmesine izin vermesi; Konfederal yaklaşımlara atıf yapan öneriler değil, federasyon hedefine hizmet edecek tezler ortaya konulması; Uluslararası camianın Türkiye’ye baskı yapması.”
‘Yönetim ve Güç Paylaşımı’ ana başlığı altında iki tarafın da ‘federal yürütme’ ile ilgili farklılıklarını yakınlaştırmak amacıyla yeni öneriler sunduğu belirtilen görüşmenin ardından ise Downer, “Şu anda ilerlemeden gayet memnunuz” açıklaması yaptı, ancak ayrıntıya girmedi. 

Resepsiyona ‘çivili sandalye’ sosu
Talat ve Hristofyas ardından görüşmeleri desteklemek için ara bölgede yapılan sanat sergilerinden birinin açılışına katıldı. İki liderin karşılıklı şampanya kadehi kaldırması dikkat çekti. Talat, sergiyi gezerken, üzerinde çiviler bulunan bir sandalyeyi işaret edip, eserin sahibine “Bunu Sayın Hristofyas’a hediye edebilir miyim?” diye sordu. Hritofyas bu espriye Kıbrıs’ta iki toplum için ‘sandalyenin tamiri’ yönünde çalıştıklarını söyleyerek yanıt verdi. (aa)