Kıbrıs'ta ABD ataşesinin sır ölümü

Güney Kıbrıs'ta ABD Büyükelçiliği'nin askeri ataşesi Yarbay Thomas Mooney'nin perşembe günü ofisinden çıkıp ortalıktan kaybolması üzerine başlatılan arama operasyonu sonucunda cesedi bulundu.

LEFKOŞA - Güney Kıbrıs'ta ABD Büyükelçiliği'nin askeri ataşesi Yarbay Thomas Mooney'nin perşembe günü ofisinden çıkıp ortalıktan kaybolması üzerine başlatılan arama operasyonu sonucunda cesedi bulundu. Rum ve Türk tarafında görev yapan 45 yaşındaki askeri ataşenin cesedine, Lefkoşa'nın 45 km. batısındaki Lefke'de sarp bir yerde ulaşıldı. Çürüyen cesedin 150 metre uzağında kordiplomatik plakalı otomobilin bulunduğu, pazar bölgeden köpekleriyle geçen bir kişinin bunları görüp polisi haberdar ettiği belirtildi.
Polis intihar demedi
Dün otopsiyi yapan Rum adli tıp yetkilileri, Mooney'nin kendini boğazından bıçakladığını, derin yaranın yol açtığı kanama sonucu öldüğünü, ölüme başka birinin karıştığına dair işaret bulunmadığını söyledi. Polis ise, ABD'li ataşenin boynundaki derin yara sebebiyle öldüğünü doğrularken, Rum yasalarının yasadışı kabul ettiği intihardan söz etmedi. ABD Dışişleri sözcüsü Sean McCormack, "Terör eylemi yönünde bir işaret yok" dedi. Çalışma arkadaşları Mooney'yi 'çok disiplinli askeri bir tip' diye niteledi.
Dört gündür askeri ataşeyi bulmak için 'av' yürüten ABD elçiliği, çabaları boşa çıkınca cuma günü Rum polisinden yardım istemişti. Rum makamları ataşeyi karadan ve havadan KKTC'ye geçiş noktalarıyla limanlar dahil aramaya girişmişti. Cumartesi web sitesinden Mooney ile 1996 model Chevrolet Impala marka otomobilinin fotoğraflarını yayımlayıp bilgisi olanlardan yardım isteyen elçilik, önceki gün de gazetelere ilan vermişti.
Mooney'nin cesedinin bulunması üzerine, ABD elçiliği dün geceki Bağımsızlık Günü resepsiyonunu iptal etti. Beş yıl içinde ikinci kez Haziran 2006'da Kıbrıs'a atanan Mooney, terörle mücadele başta olmak üzere askeri konularda uzmandı, geçen yıl ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a brifing vermişti, evli ve çocukluydu. Mooney'nin perşembe spor salonuna ya da karşılama için havaalanına gittiği iddiaları ortaya atılmıştı. ABD, terör ve kaçırılma gibi olaylara karşı diplomatlara nazaran CIA ile ortak çalışan askeri ataşeleri için daha sıkı koruma uyguluyor.
EOKA, İran ihtimalleri
1974'te Kıbrıs Barış Harekâtı sürerken, EOKA, ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi Rodger Davies'i öldürmüştü. Bu dönemde ise ABD ile İran arasındaki casusluk savaşı kızışırken, 9 Aralık 2006'da eski İran Savunma Bakan Yardımcısı Ali Asgeri'nin İstanbul'da ortadan kaybolması uzun süre gündemi meşgul etmişti. (Dış Haberler)