Kıbrıs'ta çözüm rehaveti

Kendilerini Kıbrıs sorununun çözümüne adamış, güvenilir Kıbrıslı Türk gazeteciler, Ankara ile Talat'ın tam tersi açıklamalarına rağmen, artık açık olarak hiçbir biçimde uzlaşmaya varmak için acele edilmediğinden endişe duyuyor.

Kendilerini Kıbrıs sorununun çözümüne adamış, güvenilir Kıbrıslı Türk gazeteciler, Ankara ile Talat'ın tam tersi açıklamalarına rağmen, artık açık olarak hiçbir biçimde uzlaşmaya varmak için acele edilmediğinden endişe duyuyor. Cumhurbaşkanı Papadopulos ile bazı partilerin benzer bir politika geliştirdiklerini saptıyoruz. Geçen yaz çözüm için belirleyici olarak nitelendirilen 17 Aralık istasyonunu geçtikten sonra, siyasi analizlerimize yeni bir dönüm noktası ekledik:
3 Ekim. Sonuç olarak hiç kimse çözüm için acele etmiyor. Türkiye kendi nedenlerinden dolayı acele etmiyor. Biz de, aralık ayında yapamadığımızı (veto etme hakkını kullanmak) Ekim 2005'te yapacağımıza inandığımız için...
Bu arada Kıbrıs Türk gazetelerinde yayımlanan haberlere göre ve işgal bölgesini ziyaret eden bir kişinin kolayca saptayabileceği üzere, yeni yerleşik akını sürekli olarak devam ediyor. Sorunun çözümünün artık uzak olduğu bilincine vardıkları anlaşılan birçok Kıbrıslı Türk de göç etmeye devam ediyor.
İzlenilmesi gereken politikayla ilgili görüş ve argümanların sayısı çoktur. Bununla birlikte siyasi liderlik iki soruna kesin bir yanıt vermeli:
1 - Doğrudan ilgili taraflar acele etmezken, çözüm girişimlerini kim ve neden üstlenecek?
2 - Zamanın akıp gitmesi, sonuç olarak kimin işine gelir ve kime zarar verir?
Çok yakında toplanması beklenen Ulusal Konsey, bu iki konuyla ilgili tezimize açıklık getirmeli. Belki o zaman ortak strateji daha kolay belirlenebilir.
Bu ülkenin vatandaşları olarak, referandumdan sonra en erken zamanda çözüm bulunması gerektiği şeklindeki sözlerin hâlâ geçerli olup olmadığını veya süreçte bir şeyin değişip değişmediğini bilmek hakkımız. Ayrıca umutlarımızı 3 Ekim'den sonra başka hangi tarihe bırakacağımızı da bilmeliyiz. (Rum gazetesi Politis, başyazı, 4 Ocak 2005)