Kıbrıs'ta ikinci tur nihayet başlıyor

Kıbrıs'ta ikinci tur nihayet başlıyor
Kıbrıs'ta ikinci tur nihayet başlıyor

Bugün Hristofyas?la ikinci tura başlayacak Talat, geçen hafta ?Çözüm olmazsa alternatifimiz var? demişti. FOTOĞRAF: AFP

LEFKOŞA - Kıbrıs’ta Türk Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum lider Dimitri Hristofyas’ın doğrudan müzakerelerin ilk turunu 11 Eylül 2008’te başlayıp 6 Ağustos’ta bitirmelerinin ardından, ikinci tur bir hafta gecikmeli olarak bugün açılıyor. Hristofyas’ın 2 Eylül’de Güzelyurt’taki Ay Mamas Kilisesi’nde ayine gitmek isteyen Rumlara Türklerin Yeşilırmak Kapısı’ndaki muamelesini gerekçe göstererek ertelettiği ikinci turun ilk buluşması, ‘Yönetim ve Güç Paylaşımı’ ana başlığının ‘Federal Yürütme’ konusuyla başlayacak. Bu görüşülen konularda hiçbir yakınlaşma sağlanamayan tek konuydu.
Zira Rum tarafı başkan ve başkan yardımcısının tek liste üzerinden ve ağırlıklı oyla doğrudan halk tarafından seçilmesini öngören bir başkanlık sistemi öneriyor. Türk tarafı ise, üyelerinin senato tarafından ve tek liste üzerinden ayrı ayrı çoğunlukla seçileceği, İsviçre modelindeki gibi bir başkanlık konseyi sistemi öneriyor. Tarafların ilk turda uzlaşmaya vardıkları ve varamadıkları konuları belirledikleri 30 ortak metine bakılırsa altı ana başlık ele alındı, ama derin görüş ayrılıkları ortaya çıktı. İki lider ay sonu BM Genel Kurulu vesilesiyle New York’ta bulunacak.
Dün AFP’ye konuşan Talat, müzakereler için “Genel manzara kötü değil, hatta oldukça iyi” derken, Hristofyas, “Biraz ilerleme kaydettik, ama benim beklediğim konularda değil” sözleriyle şikâyet etti. (aa, afp)