Kıbrıs'ta müzakere ilk kez kâğıda geçiyor

LEFKOŞA - Türkiye Kıbrıs’ta yılsonunda çözüm için bastırırken, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas, Eylül 2008’de başladıkları kapsamlı müzakerelerin 40. görüşmesini dün yaparak ilk turu tamamladı. İkinci turun 3 Eylül’de başlayacağı açıklanırken, Talat ilk kez müzakerelerde anlaştıkları ve anlaşamadıkları konuları yazılı hale getirdiklerini duyurdu. 
“Anlaştığımız, anlaşamadığımız konuları beraber kağıtlara yazıyoruz. 30 kağıt hazırladık. Böylece gelecekte ‘Burada anlaştıydık, burada anlaşmadıydık’ kavgası olmayacak. Bu ilk defa oluyor” diyen KKTC lideri, “Yeni dönemde anlaşmanın önemli kısmını iki tarafın hazırlaması iddiasındayız. Kağıtları yeni anayasayı hazırlayacak ekibe vereceğiz, uzmanlar anlaşılan konulara bakarak yeni anayasa, kuruluş anlaşması, devletin yürüyebilmesi için gerekli yasaları hazırlayacak” bilgisini verdi. 

‘Takvimsiz sonuçtan kuşkuluyum’
Üçüncü tura, yani ’al-ver’e daha az şey bırakmayı istediklerini belirten Talat, bunun için de BM’nin daha aktif devreye girmesini istedi. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın ‘anlaşma için zaman sınırı koymanın sürece zarar verebileceği’ sözünü ise “Bizim görüşümüz öyle değil. Takvimsiz bu işin sonuç getireceği konusunda benim kuşkularım var” diye yorumladı. İlk turda sadece altı ana başlığın (yönetim ve güç paylaşımı, mülkiyet, AB ile ilişkiler, ekonomi, toprak paylaşımı, güvenlik ve garantiler) ilk gözden geçirmesi tamamlandı. (aa)