Kıbrıs'ta Papadopulos ve AKEL savaşı çıktı

Kıbrıs Rum Yönetimi'nin en büyük partisi olan komünist AKEL'in dün, 2008 başkanlık seçimi için liderleri Dimitris Hristofyas'ı aday...

LEFKOŞA - Kıbrıs Rum Yönetimi'nin en büyük partisi olan komünist AKEL'in dün, 2008 başkanlık seçimi için liderleri Dimitris Hristofyas'ı aday gösterip desteğini çektiği merkez sağcı Rum lider Tasos Papadopulos, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a mektup gönderip görüşme daveti yaptı. Rum basını, iki liderin 10 gün içinde görüşeceğini yazıp Papadopulos'un 8 Temmuz anlaşması çerçevesinde 'iki çalışma grubu ve iki teknik komitenin çalışmaya başlamasını görüşmeyi önerdiği' belirtti.
KKTC Cumhurbaşkanlığı da öneriyi doğruladı. Ancak sözcü Hasan Erçakıca, önerinin 'hemen basında yer almasını' eleştirdi. Erçakıca, bunun 'Rum tarafının konuyu ne kadar ciddiyetsiz ve iç politikaya dönük ele aldığının işareti olduğu' eleştirisi yaptı: "Öneride tek yeni unsur, Papadopulos ve Talat'ın buluşmasını öngörmesi. Buna karşın görüşme, Kıbrıs Rum iç siyasetinin parçası olmamalı ve 8 Temmuz'un gerçek amacına uygun faydalar üretmeli."
2003 seçimindeki desteğiyle Papadopulos'un seçilmesinde büyük rol oynayan AKEL ise dünkü kongresinde ilk kez kendi içinden bir başkan adayı seçerek 81 yıllık parti tarihinde bir ilke imza attı. Parti içi seçimde, meclis sözcüsü de olan Hristofyas yüzde 92.7 oy aldı. Hristofyas, Kıbrıs'ın birleşmesine dair Annan Planı'na destek açıklamasa da, Papadopulos'tan farklı olarak hem çözüm yanlısı hem de KKTC yönetimiyle iyi ilişkileri var.