'Kıbrıs'ta tek taraflı adım atmayız'

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın 16 Ekim'de BM Genel Sekreteri Ban ki-Mun'la görüşmesi öncesi KKTC'ye giderek, Türkiye'nin limanlarını Rumlara açılması gibi konularda daha fazla tek taraflı adım atmayacağı mesajı verdi.

LEFKOŞA - Dışişleri Bakanı Ali Babacan, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın 16 Ekim'de BM Genel Sekreteri Ban ki-Mun'la görüşmesi öncesi KKTC'ye giderek, Türkiye'nin limanlarını Rumlara açılması gibi konularda daha fazla tek taraflı adım atmayacağı mesajı verdi.
Dün adayı ziyaret ederek Talat ile görüşen Babacan, özellikle Gümrük Birliği ek protokolü gereği Türk limanlarının Rumlara açılması çağrılarına değinerek, "Hiç kimse Türkiye'den tek taraflı adım atmasını beklemesin" dedi. Türk tarafının Kıbrıs sorununa BM çerçevesinde adil çözüm bulmak için her türlü adımı attığını, ancak Kıbrıs Türklerine tecridin hâlâ sürdüğünü anımsatan Dışişleri Bakanı en son geçen yıl KKTC üzerindeki tecridin kaldırılmasıyla eşzamanlı olarak limanları açma önerilerini
anımsattı. Bu önerilerine de cevap alamadıklarını belirten Babacan, "Sonuç, AB ile olan ilişkilerimizde belli bir zorluk getirdi. Sekiz fasıl açılmadı. Bu konudaki kararlı duruşumuz devam edecek. Kimse Türkiye'den bu konularda tek taraflı adım beklemesin, olmayacaktır. Sanırım bu konuda ne kadar kararlı olduğumuzu muhataplarımız anlamış durumda" dedi. "Biz bunca çözüm için çabalarken, çözümsüzlük isteyen tarafı ödüllendirmek, çözüm isteyen tarafı da zorluklarla karşı karşıya bırakmak hiçbir adalet ölçüsüne sığmaz" vurgusu yapan Babacan, uluslararası toplumda aklıselimin galip gelerek, KKTC üzerindeki tecridin kaldırılması ve bu ayrımcılığa son vermesini beklediklerini söyledi.
KKTC Cumhurbaşkanı da, Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos'u son olarak BM'deki konuşmasında adadaki tüm sorunun Türk ordusunun varlığına bağlaması ve geri çekilmenin çözüm olacağı savı nedeniyle eleştirdi. Talat, "Bu Kıbrıs sorununu bütünüyle tersyüz etme çabasından başka bir şey değildir" dedi. (aa, afp)