Kıbrıs'ta Türkler de Rumlar da çözümden umutsuz

BRÜKSEL - Avrupa Siyasi Araştırmalar Merkezi’nin ‘Kıbrıs’ta halkların barışı’ konulu anketi, Kıbrıslı Türklerin yüzde 61’i ve Rumların yüzde 59’unun, geçen yıl başlayan çözüm müzakerelerinin olumlu sonuçlanmasını beklemediğini ortaya koydu. Adanın iki kesiminde, 1000’er kişiyle görüşülerek yapılan ankette, güneyde yüzde 64 ve kuzeyde yüzde 65 olmak üzere halkların yaklaşık 3’te 2’si liderlerinden uzlaşma isterken, kabul edilebilir çözüm alternatiflerinde büyük fark görüldü: 
* ‘Üniter devlet ve merkezi hükümete’ dayalı çözüm: Rumların yüzde 80’inden destek alıyor, yüzde 11’lik kesim uzlaşma adına hoşgörüyle yaklaşıyor, yüzde 9’u karşı. Türk tarafının ise yüzde 48’i bu çözümü reddederken, yüzde 33’ü memnuniyetle karşılıyor. Yüzde 19’luk kitle ise uzlaşma adına kabul edebileceğini söylüyor. 
* ‘İki bölgeli ve iki toplumlu federasyon’: Türklerin yüzde 49’u desteklerken, karşı çıkanların oranı yüzde 28. Rum tarafında bu seçeneğe destek oranı yüzde 44, itiraz edenlerin oranı yüzde 20. 
* ‘İki egemen devletin konfederasyonu’: Türklerde destek yüzde 39’a gerilerken, itiraz edenlerin oranı yüzde 41. Rumların yüzde 9’u olumlu bakarken, yüzde 78’i karşı. 
* Mevcut statükonun devamı: Türkler arasında yüzde 33 ve Rumlar arasında yüzde 10’luk destek var. Statükoa karşı çıkan lar Türk tarafında yüzde 41 ve Rum tarafında yüzde 60’a ulaşıyor.
* ‘Uluslararası plan tanınmış iki ayrı devlet’: Türklerin yüzde 71’i destekliyor, yüzde 14’ü ise karşı. Bu formülü Rumların yüzde 82’si reddediyor, yüzde 8’i destekliyor.
Araştırmaya göre, çözüm için en büyük motivasyon Rumlarda yüzde 81’le ‘Türkiye kaynaklı tehdidin bitmesi’, yüzde 63’le kayıp mülk sorununun çözümü olurken, Türkler için yüzde 70 oranıyla ‘ekonominin düzelmesi’ beklentisi, yüzde 54’le kültürel kimliğin korunması. İki tarafta da uluslararası saygınlığa sahip demokratik bir ülkede yaşama isteği üçüncü sırada. (aa)