'Kıbrıs'ta ümit ve hüsran' kitapçılarda

Kıbrıslı Türk gazeteci Başaran Düzgün'ün Annan Planı'ndan 2004'teki referandumlara uzanan dönemin perde arkasını resmi belgelere ve röportajlara dayanarak anlattığı 'Kıbrıs'ta Ümit ve Hüsran' adlı kitabı, KKTC'den sonra...

LEFKOŞA - Kıbrıslı Türk gazeteci Başaran Düzgün'ün Annan Planı'ndan 2004'teki referandumlara uzanan dönemin perde arkasını resmi belgelere ve röportajlara dayanarak anlattığı 'Kıbrıs'ta Ümit ve Hüsran' adlı kitabı, KKTC'den sonra Türkiye'de de yayımlandı. Kitapta, dönemin KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, o dönemde başbakan olan şimdiki Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, dönemin Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş'la röportajlara yer veriliyor. Ankara, New York, Burgenstock ve Lefkoşa'daki görüşmelerden basına yansımayan detaylar ve notlar aktarılıyor. Rauf Denktaş kitap için, "Başımıza gelecek olanları öğrenmek isteyen mutlaka okumalı" derken, Talat da "Tarihe bırakılan belge. Mutlaka okunması gerekli" yorumunu yaptı.
Eski Rum lider Tasos Papadopulos'un müzakerelerde Rum halkına gerçeği söylemediği, aslında Karpaz'ı hiç istemediği ve Serdar Denktaş'la gizli görüşmeler yaptığının belgelerle ortaya konduğu kitap şubatta Rum kesimindeki liderlik seçimi sırasında Rum basınından büyük ilgi görmüştü. Kıbrıs Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Düzgün ise referandum sürecini 'zor günler' diye niteleyip Annan Planı'nın gerçekçi bir zeminde konuşulmadığına, bir tarafın planı 'şeytanlaştırdığı' diğer tarafında tam aksi 'melekleştirdiğine' dikkat çekti.