Kıbrıs'ta umut aşılayan Miliband: AB Türkiye'yi kucaklamalı

Kıbrıs'ta umut aşılayan Miliband: AB Türkiye'yi kucaklamalı
Kıbrıs'ta umut aşılayan Miliband: AB Türkiye'yi kucaklamalı

Britanyalı bakanla görüşen Davutoğlu, Kıbrıs?ta çözümün bir takvim çerçevesinde bulunmasını istedi. FOTOĞRAF: REUTERS

Türkiye aleyhtarı Merkel ve Sarkozy'ye, 'Üyelik Türkiye için olduğu kadar AB için de iyidir' mesajı veren Britanyalı bakan, Kıbrıs'ta Ankara'ya umut vermekle yetindi
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Britanya Dışişleri Bakanı Davit Miliband, hazirandaki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Türkiye’nin üyeliği aleyhine kampanya yürüten Almanya ve Fransa liderleri Angela Merkel ve Nicolas Sarkozy’ye “AB yeni Türkiye’yi kucaklamalı” mesajı yollarken, Kıbrıs konusunda Ankara’ya umut aşılamakla yetindi.
Ankara’da Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu ve Başmüzakereci Egemen Bağış’la görüşen Miliband, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Britanyalı bakan, ziyaret vesilesiyle Reuters’e Türkiye’yi değerlendirdiği özel demecinde, “Britanya, Türkiye’nin AB üyeliğini destekleme konusundaki stratejik kararının doğruluğuna her zamankinden daha çok inanmakta. Bu Türkiye için olduğu kadar Avrupa için de iyi birşeydir” dedi. Türkiye’nin üyeliğinin, ‘Birliğe ekonomik dinamizm getireceğini, enerji güvenliği sorunlarını çözeceğini ve Batı ile İslam dünyası arasında yakın bağlar kuracağını’ anlatan Miliband, AB’nin ‘daha açık’ bir görüş benimseyip tüm üyelik kriterlerini yerine getirdikten sonra Türkiye’nin üyeliğinin uzun dönemli yararlarını anlaması gerektiğini belirtti. Diğer yandan Türkiye’nin reformları hızlandırması gerektiğini anımsatan Britanyalı Bakan, “Son 30 yıla bakarsanız (Türkiye’de) büyük değişiklikler var. Yeni bir Türkiye’nin kurulmakta olduğunu, bunun yönünün, aşikar olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
Miliband, Kıbrıs konusunda ise müzakere sürecinin hızlanması ve takvime bağlanmasını isteyen Ankara’ya “Umudumuzu yitirmeyelim” mesajını vermekle yetindi. Dimitris Hristofyas’ın Rum lideri olmasının çözüm için şans olduğunu anlatan Miliband, “Tarihten dersler çıkartmak gerek. Bazı hususlar dikte ettiriliyor gibi görünmemeli” vurgusu yaptı. Yunanistan-Türkiye ve Kıbrıs olarak planladığı seyahatinden Kıbrıs bölümünü “KKTC lideri Talat’la görüşecek miyim, görüşmeyecek miyim. Görüşmelerimi nerede yapacağım tartışmaları çıktığı için çıkardım” sözleriyle izah eden Miliband, Kıbrıs’ta Türkiye’nin ‘bir an önce çözüm’ pozisyonunu desteklediklerini vurguladı.

‘Kıbrıs’ta her öneriye açığız ama...’
Bakan Davutoğlu ise AB reformları konusunda “Ülkemizde, kimsenin şüphe duymaması gereken güçlü bir siyasi irade vardır” derken, ‘reform’ denilen sürecin, süreklilik arz ettiğini’ vurguladı. “’Ben reformların hepsini bitirdim ve kemale erdim’ diyen bir toplum varsa, aslında reform anlayışını benimseyememiş demektir” diyen Dışişleri Bakanı ABD’deki değişim tartışmalarını örnek gösterdi. Kıbrıs’ta ise iki garantör ülke olarak Britanya ile görüşlerinin örtüştüğünü anlatan Davutoğlu, Rumlara “Türkiye olarak her türlü fikre açığız ancak bilinmesi gerek ki kapsamlı çözüm için 2009 tarihi bir fırsattır ve hiçkimse müzakere sürecini kendi çıkarları etrafında şekillendirmeye çalışmamalıdır” uyarısı yolladı. İki ülke nükleer denemesiyle dünyayı ayağa kaldıran Kuzey Kore konusunda da birlikte çalışma kararı aldı. Türkiye, BM Güvenlik Konseyi’nde Kuzey Kore’ye yaptırım komitesi başkanı.