Kiev'de iktidar savaşına domuz gribi sirayet etti

Kiev'de iktidar savaşına domuz gribi sirayet etti
Kiev'de iktidar savaşına domuz gribi sirayet etti

Kadın başbakan Timoşenko gribi çok ciddiye alıyor. Kiev?de heykellere bile maske takılı! FOTOĞRAFLAR: AP, REUTERS

Ukrayna Devlet Başkanı griple mücadele bütçesini onaylamazken, Başbakan 'Salgından halk kırılsın, ocakta başkanlık seçimi yapılamasın istiyor' dedi

UKRAYNA - Ukrayna’da 2004’te birlikte ‘turuncu devrimi’ gerçekleştirip ardından kanlı-bıçaklı düşman haline gelen Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ile Başbakan Yulya Timoşenko, 17 Ocak devlet başkanlığı seçimi öncesi bu kez domuz gribi yüzünden savaşa tutuştu.
Grip patlak verdiğinden beri 186 kişi ölürken, okulları kapatıp mitingler iptal eden ve kısmi seyahat yasağı getiren kadın başbakan, Yuşçenko’nun salgınla mücadele için öngörülen 125 milyon dolarlık bütçeyi seçimi erteletebilmek için onaylamadığını savundu. Bütçe onaylanmadığı için gribe karşı ilaç alamadıklarını belirten Timoşenko’ya göre, Yuşçenko, kaybedeceğine kesin gözüyle bakılan seçimin ertelenmesini sağlamak için salgının kitlelere yayılmasını istiyor. Timoşenko “Yasa imzalanmadan hükümet salgınla mücadele edemez. Devlet başkanının eylemi Ukrayna’ya karşı. Hastalanıp ölen her insandan o sorumlu olacak” diye çıkıştı. 

IMF kredisi meselesi
Ekimde hükümet ve IMF’nin itirazına rağmen, parlamento, muhalefetin  emeklilik maaşları ve asgari ücrete zam tasarısını kabul etmiş, Yuşçenko da onaylamıştı. Bunun üzerine bir de Timoşenko’nun istediği imzayı attığı takdirde para basmak gerekeceği ve develüasyona gidileceğini belirten Yuşçenko, “Böyle bir politikaya alet olmam. Şantaja gerek yok. Başkanlık yetkimle veto ediyorum!” dedi.
Bunun üzerine Yuşçenko’nun grip bahanesiyle olağanüstü hal ilan etmeye çalıştığı ithamını yineleyen Timoşenko,  IMF’den 3.5 milyar dolar kredi gelmezse batacaklarını, tek sorumlusunun devlet başkanı olacağını söyledi. IMF, maaşlara zam kararının ardından 16.4 milyar dolarlık kredinin dördüncü taksitini bloke etmişti. (Reuters)