Kiev'de milliyetçi solcu kapışması

Ukrayna'nın başkenti Kiev dün, 2. Dünya Savaşı'nda hem Nazilere hem Kızıl Ordu'ya karşı çarpışmış Ukrayna Direniş Ordusu'nun (UPA) kuruluşunun 65. yılını anmak isteyen gaziler ve...

KİEV - Ukrayna'nın başkenti Kiev dün, 2. Dünya Savaşı'nda hem Nazilere hem Kızıl Ordu'ya karşı çarpışmış Ukrayna Direniş Ordusu'nun (UPA) kuruluşunun 65. yılını anmak isteyen gaziler ve milliyetçiler ile komünistler ve solcuların çatışmasına sahne oldu. Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun törenlerin yapılması talimatı vermesi sonrası Kiev'de toplanan 5 bin milliyetçinin gösterisini, UPA'yı Nazi yanlısı olmakla suçlayan yüzlerce solcu ve komünist eylemci önlemeye çalıştı. Tarafların birbirlerine taşlar atıp yumruklarla girişmesi üzerine polis duruma müdahale etti. Çatışmalarda en az altı kişi gözaltına alındı.
UPA'nın itibarının iade edilip tanınmasını talep eden ve gösteriye üniformalarıyla katılan gazilerden olan 83 yaşındaki Fotiy Volodimirski "Bağımsız Ukrayna için savaştık" dedi. Yuşçenko'nun UPA'nın tanınması girişimleri komünistlerce engellenmişti.