Kiev'e asker sevki krizi

Ukrayna'da birbirlerini darbecilikle suçlayan Batı yanlısı Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ile Rus yanlısı Başbakan Viktor Yanukoviç, iktidar kavgalarını çözmek için dün rötarlı da olsa ikinci kez buluşurken, farklı güvenlik güçleri başkent Kiev'de yine karşı karşıya geldi.

KİEV - Ukrayna'da birbirlerini darbecilikle suçlayan Batı yanlısı Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ile Rus yanlısı Başbakan Viktor Yanukoviç, iktidar kavgalarını çözmek için dün rötarlı da olsa ikinci kez buluşurken, farklı güvenlik güçleri başkent Kiev'de yine karşı karşıya geldi. Yuşçenko, kararnameyle kendisine bağladığı İçişleri Bakanlığı'ndan emir alan askeri birlikleri dün Kiev'e sevke çalıştı. Yanukoviç yanlısı
İçişleri Bakanı Vasili Tsuçko'yu hiçe sayan 2 bin 50 asker, Yuşçenko'nun adamı olan komutanları General Oleksandr Kihtenko'nun emriyle 82 araçla Kiev'in yolunu tuttu. Ama İçişleri'ne bağlı diğer askerler, Kiev'e girişi engelledi. Bakan Yardımcısı Mykhaylo Kornivenko, "Neredeyse tüm askerler, farklı yerlerde durduruldu" açıklaması yaptı.