Kiev'e göre Moskova'nın 'emperyalist kompleksi' var

Kiev'e göre Moskova'nın 'emperyalist kompleksi' var
Kiev'e göre Moskova'nın 'emperyalist kompleksi' var

Yuşçenko?nun halk desteği yüzde 4. FOTOĞRAF: AP

KİEV - Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in Ukrayna’daki Batı yanlısı yönetimi ‘Rus karşıtlığıyla’ suçlayıp 2004’teki ‘turuncu devrimin’ lideri Viktor Yuşçenko’ya da beş ay sonraki başkanlık seçiminde hezimet dilemesi iki ülke ilişkilerini gerdi. Medvedev’in Yuşçenko’ya yazdığı mektubun yayımını takiben Kiev, ‘Salt Yuşçenko’yu değil Ukrayna devleti ve ulusunu da hedef alıyor’ yanıtını verip, Moskova’yı ‘emperyalist kompleks’ içinde olmakla suçladı.
Rusya lideri, Yuşçenko yönetimine ‘iki ülkenin dostluk ve ortaklık ilişkilerini görmezden gelip’ Ukrayna’yı NATO üyesi yapmaya çalışmak, ortak enerji hatları sistemindeki doğalgaza parasını ödeyemediği halde keyfi biçimde el koyarak Avrupa’ya enerji arzını tehlikeye atmak, Ortodoks kilisesini Moskova’nın etkisinden çıkarmaya, Karadeniz filosunu Sivastopol’den atmaya çabalamakla suçlamıştı. Medvedev alay edercesine ‘Beş ay sonra siz seçilemeyecekken, yeni liderlikle ilişkilerimizi yeniden rayına oturtacağız’ mesajını ihmal etmemişti.

‘Ulusu da hedef alıyor’
Ukrayna Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri Vera Ulyançenko dün buna “Rusya liderinin saldırgan üslubu sadece Yuşçenko’yu değil, tüm devletimizi ve ulusumuzu kaygılandırmakta” yanıtını verdi. Ulyançenko, “Rusya’nın genç liderliği, komşu ülkelerle dengeli bir diyalog sürdürmek yerine, tehditkâr ve hakaret dolu bir dille yabancı bir düşmana ihtiyaç duyan eski imparatorluk komplekslerinin esiri olmuştur. Kışkırtma siyasetinin Rus ulusunun çıkarına olmadığına şüphe yok. Uzun ve acılı tarih genç Rus liderlere emperyal değil pratikte doğru değerlendirmeler yapmaları gerektiğini öğretmiş olmalı” dedi.
Kremlin yanıtı ‘temsil niteliğinden yoksun’ diye niteledi. Ukrayna’da 17 Ocak seçimi öncesi Yuşçenko’nun oy oranı yüzde 4’teyken, Rus yanlısı rakibi Viktor Yanukoviç birinci sırada. Onu Rusya’yla dengeli ilişkiler kuran ve ‘turuncu devrimde’ Yuşçenko’nun yoldaşıyken görüş ayrılığına düşen kadın Başbakan Yulia Timoşenko izliyor. Ukrayna milliyetçileri bu ortamda Kırım kaynaklı bir savaş yaşanabileceği iddiasında. (afp, Reuters)