Kiev'e Turuncu Devrim yaramadı

Ukrayna'ya 2004'te Batı'nın desteğiyle halkın gerçekleştirdiği Turuncu Devrim yaramadı. Turuncu Devrim'in liderlerinin çekişmeleri yüzünden topal ördeğe dönmesiyle başlayan, Batı ve Rus yanlısı güçler arasındaki...

KİEV - Ukrayna'ya 2004'te Batı'nın desteğiyle halkın gerçekleştirdiği Turuncu Devrim yaramadı. Turuncu Devrim'in liderlerinin çekişmeleri yüzünden topal ördeğe dönmesiyle başlayan, Batı ve Rus yanlısı güçler arasındaki iktidar kavgasıyla derinleşen siyasi krizde, dün üç yılda üçüncü kez ulusal seçime gidildi. 37.5 milyon seçmenin çağrıldığı seçimde 20 parti yarıştı. Çekişme Turuncu Devrim'in lideri Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun reformcu cephesi ile Rus yanlısı Başbakan Viktor Yanukoviç'in Bölgeler Partisi arasında geçti. Sandık çıkışı anketlere göre Bölgeler Partisi yüzde 35.5'le birinci gelirken, Yuşçenko'nun Turuncu Devrim'deki ortağı olup yolsuzluk suçlamasıyla 2005'te başbakanlık koltuğundan indirdiği kadın lider Yulya Timoşenko'nun bloku yüzde 31.5 oy aldı. Bizim Ukrayna ise yüzde 13.4'de kaldı. Bu sonuç katılımın yüzde 57 olduğu seçimin kimseye mutlak zafer getirmediğini gösteriyor. Yuşçenko'nun hesabı, başbakanlık vaadiyle yeniden gönlünü aldığı Timoşenko'yla koalisyon kurarak Yanukoviç'e iktidarı kaptırmamak. Yanukoviç ise, yüzde 3 barajını geçen küçük partilerle, özellikle Komünistlerle koalisyon kurup başbakanlığı koruma hesabında. Kim başbakan olursa olsun, siyasi krizden çıkılması beklenmiyor.
Kampanyalar ABD'lilere emanet
Sandviç misali Rusya ile AB arasında kalan ülkenin Ukraynaca konuşan batısı Yuşçenko grubunu, Rusça konuşan sanayinin kalbi doğu bölgesi ise Yanukoviç'i destekliyor. Seçimde Rus yanlısı görünmekten kaçınıp Batı yanlısı demeçleriyle Turuncu Devrim'e nispet yapan Yanukoviç istikrarı, Yuşkenço ve Timoşenko ise değişimi vaat etti. Yanukoviç, Batı karşıtı imajını değiştirmek için Rus danışmanlarını kovup, 1996'da ABD'de başkanlık yarışında Bob Dole'ün kampanyasını yürüten Paul Manafort'u kiraladı. Yuşçenko ise, eski ABD Başkanı Bill Clinton dahil Demokratların kampanyalarını yürütmüş Stan Greenberg, Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger'in danışmanı Stephen Schmidt ve Amerikan Neil Newhouse şirketiyle birlikte çalıştı.
Halk arasında da derin çatlak
Dün oylarını kullanırken Yuşçenko, "Seçim iki alternatif arasında: Sahte istikrar ve değişim. Halkın değişimi oylayacağından eminim", Yanukoviç "Pragmatik olana oy verin" ve Timoşenko "Ya değişimi ya bizi bölen geçmişi oylarsınız" mesajı verdi. Halk arasında kamplaşma derin. Yanukoviç'e oy atan işadamı İgor Krişoyev "Temel şey istikrardır, karışıklık değil. Turuncu'yla her şey saçmalaştı. Yasalar, vergiler, hep değişiyor" dedi. Mühendis Oleg Petroviç "Ahmak 'Turuncu'nun tek alternatifi Bölgeler Partisi. En azından istikrar getirir. Rusya'ya katılmalıyız, her şey yoluna girer" diye konuştu. Tişomenko yandaşı 49 yaşındaki Yuri Maksimov "Bizi Batı'yla yaklaştıracak" görüşündeydi. Tıpkı NATO ve AB'ye girme umuduyla Timoşenko'dan yana olan 34 yaşındaki Hrigory Lutsiv gibi. Devrim sırasında turuncuya bulanan Kiev'deki meydana bu kez Bölgeler'in mavisi hâkimdi. Meydanda erkenden Yanukoviç'in zafer konuşması yapması için kürsü kuruldu. (Dış Haberler)