'Kim önce gazetecileri kaçırmış sonra Clinton'ı çağırmış'

'Kim önce gazetecileri kaçırmış sonra Clinton'ı çağırmış'
'Kim önce gazetecileri kaçırmış sonra Clinton'ı çağırmış'

Kim?den ?Affettim? sözünü alan Clinton, iki Amerikalı gazeteciyi uçağıyla Los Angeles?a götürüp ailelerine kavuşturdu. FOTOĞRAF: AFP

Eski Başkan Clinton, tutuklu iki gazeteciyi affettirip Pyongyang'dan ABD'ye getirirken sürpriz ziyaretin Kuzey Kore lideri Kim'in talebiyle yapıldığı anlaşıldı

LOS ANGELES - Pyonyang’a uluslararası toplum açısından sürpriz bir ziyaret yapıp Kuzey Kore lideri Kim Jong-Il’le görüşerek tutuklu iki Amerikalı kadın gazeticinin affını sağlayan eski ABD Başkanı Bill Clinton, dün iki gazeteciyle birlikte ABD’ye döndü. Martta Çin’den Kuzey Kore sınırına çok yaklaşınca tutuklanan ve 12 yıl ‘ağır çalışma’ cezasına çarptırılan Laura Ling ile Euna Lee, 140 günlük tutukluluktan sonra Clinton’ın uçağına binerek dün Los Angeles’a varıp ailelerine kavuştu. Burbank Havaalanı’na indikten sonra gazeteciler aeleleriyle kucaklaşırken gözyaşları içinde Clinton ve ‘çok harika’ diye övdükleri ekibine minnettar olduklarını söyledi. Başkan Barack Obama, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve eski Başkan Yardımcısı Al Gore’a teşekkürlerini sunan Ling, “Geçen 140 gün hayatımızın en zor, yürek burkan anıydı. Her an ağır çalışma kampına gönderileceğiz diye korku içindeydik. Birden toplantıya gidiyoruz dediler, kapıdan geçip Clinton’ı karşımızda görünce şok geçirdik, ama sonra yaşadığımız kabusun sona erdiğini anladık” diye konuştu. 

Dört aydır planlanan bir gezi
Ziyaretin de dört aydır planlandığı ve Kim’in talebiyle gerçekleştiği öğrenildi.
Dün Kuzey Kore medyası Kim’in Clinton ile 75 dakikalık görüşmesi ve iki saatlik yemeğin fotoğraflarını yayımlayıp, ‘müzakereyle anlaşmaya varma arzusuna dair uzlaşıya varıldığı’ yorumunu yaparken, Kim’in affının ‘Clinton’ın içten özür ifade eden sözlerinin ardından geldiğini’ duyurdu. Ama kocasının özür dilediğini yalanlayan Dışişleri Bakanı Clinton, “İlişkiler Kuzey Kore’ye bağlı. Kışkırtıcı eylemle daha da tecrit olurlar ya da altılı silahsızlanma görüşmelerine geri dönerler” dedi. Obama ise misyonun özel bir girişim olduğunu ve Komünist rejime diplomatik baskıların hafifletilmesinin işareti olmadığını belirtip “Kuzey Kore nükleer silah çalışmalarına ve kışkırtıcı tavırlara son vermeli” diye konuştu.

‘ABD’ye kötü davran’
Bush yönetiminin Irak’ı işgali üzerine nükleer silah denemesiyle ülkesini sağlama almış, Obama yönetimini de yeni nükleer silah ve füze denemesiyle selamlamış 67 yaşındaki Kim’in, uluslararası tecridin vidalarının sıkılaşması üzerine Clinton’ın ziyaretini istediği belirtiliyor. Temmuzda aileleriyle yaptıkları telefon görüşmesinde Clinton’ın ziyareti karşılığı affedilebilecekleri bilgisini ileten iki muhabirin çalıştığı Current TV’nin sahibi ve eski Başkan Yardımcısı Gore da talepte bulunurken, Obama yönetimi misyona onay vermiş.
Bir yıl önce kalp krizi ve kısmi felç geçirdiği sanılan Kim, böylece ABD’ye kötü muamelenin sonuç verdiğini bir kez daha kanıtladı. Bush yönetiminin şahini, eski BM Temsilcisi John Bolton’ın, Clinton’ın ziyaretine, “Teröristlerle müzakere etmek gibi bir şey. Kötü davranışları teşvik ediyor, ödüllendiriyor” tepkisini pek çok Batılı uzman paylaştı. (ap, afp)