Kimyasal Ali de darağacına gidiyor

Devrik lider Saddam'ın idamındaki hukuki usulsüzlük ve siyasi etki suçlamalarına kulak tıkayan Bağdat yönetimi, 'Kimyasal Ali' lakaplı kuzeni Hasan Ali El Mecid ve iki yetkiliyi daha darağacına yolluyor.
İşgal yönetiminin...

BAĞDAT - Devrik lider Saddam'ın idamındaki hukuki usulsüzlük ve siyasi etki suçlamalarına kulak tıkayan Bağdat yönetimi, 'Kimyasal Ali' lakaplı kuzeni Hasan Ali El Mecid ve iki yetkiliyi daha darağacına yolluyor.
İşgal yönetiminin kurdurduğu meşruiyeti tartışmalı Yüksek Mahkeme dün 1988'de 180 bin Kürtün öldürüldüğü Enfal operasyonuyla ilgili El Mecid ile eski Savunma Bakanı Sultan Haşim El Tayi ve ordunun eski operasyonlar başkan yardımcısı Hüseyin Raşid Muhammed'i 'soykırım ve insanlık suçundan' ölüm cezasına çarptırdı. Eski askeri istihbarat sorumlusu Ferhan Mutlak Salih ile eski askeri istihbarat başkanı Sabir El Duri, ömür boyu hapis cezası aldı. Eski Musul Valisi, Tahir Tevfik El Ani ise kanıt yetersizliğinden serbest kalacak.
Kürtlere kimyasal silah kullandığı gerekçesiyle 'Kimyasal Ali' diye anılan 66 yaşındaki El Mecid, Kürt köylerinin yıkılması ve köylülerin sürülmesi, reddedenlerin öldürülmesi emri verdiğini itiraf etmiş, ama kimyasal silaha başvurmadığını savunmuştu.
Yargıç Muhammed Oreybi El Halife, kararı açıklarken "Size en ağır ceza verilecek. Birçok Kürt emirlerinizle tutuklandı. Sonra toplu mezarlarda bulundular. Sizin emirlerinizle Kürt sivillere karşı kimyasal silah kullanıldı. Camileri, evleri yakıldı. Siz soykırım yaptınız" diye çıkıştı. Önce tepki vermeyen 'Kimyasal Ali' salondan çıkarken, "Allah'a şükür" dedi. El Tay'ın tepkisi "Sizi Allah'a havale ediyoruz. Masumum" olurken, Raşid "Tanrı şehitlerimizi korusun. Çok yaşa cesur Irak ordusu. Çok yaşa Irak. Çok yaşa Arap milleti" diye bağırdı. Karar 10 gün içinde temyize gidecek. Ceza onaylanırsa idamlar 30 gün içinde infaz edilecek. Karar Kürtleri sevindirirken, 'Kimyasal Ali'nin Kürdistan'da idam edilmesini önerenler oldu.
10 ABD askeri öldürüldü
Öte yandan Irak'taki ABD askeri kayıpları giderek artıyor. Önceki günkü saldırılarda 10 asker ölürken, geçen haftakilerle birlikte kayıp bilançosu en az 25 asker oldu. (bbc, afp)